Цікаві факти про Святого Миколая. Чого ви ще не знали?

18 Грудня 2017 12:26

caritas.kharkiv.ua

Кажуть, Святий Микола все бачить, все чує і все про нас з вами знає. А от чи так само добре ми знаємо ким був і як жив захисник всіх дітей та дорослих?

• Св. Миколая  прославляють  на морі. Коли наближається  гроза і штормить море, тоді кличуть Його на допомогу. Існує версія, що він також був мореплавцем або рибалкою, але ймовірніше, що його родина мала певне відношення до рибальства.
• Св. Миколай у IV столітті був єпископом у місті Мирі (Мала Азія), в давній Лікійській провінції.
• св. Миколай народився в місті Патарі, де його стрий був єпископом. Побожні батьки дбайливо виховували свого сина в християнському дусі, а стрий дбав про його освіту. Після передчасної смерті батьків Миколай вирішив передати успадкований по батьках маєток на діла християнської  любові.
• Св. Миколай  з’явився у сні Римському імператору Константину І Великому  та наказав йому відпустити на волю трьох старшин, які несправедливо були засуджені на смерть.
• Багатство, яке він успадкував від своїх батьків, Святий не вважав своєю власністю, а добром, що належить усім бідним і потребуючим. Св. Миколай не чекав, щоб людина, яка щось потребує прийшла до нього і просила допомоги, а сам шукав  бідних, щоб їм допомагати. А робив це переважно так, що  ті  навіть не знали, хто є ї хнім доброчинцем. Св. Миколай чинив згідно з Святим Євангелієм: “Нехай незнає ліва рука, що дає права” та слідкував, щоб сповнилися Христові слова: “Не показуйте своєї праведності перед людьми, щоб вони вас бачили і хвалили за те; нехай знає про ваші добрі діла лише Отець Небесний”.
• Св. Миколай вважається   захисником бідних, скривджених та несправедливо засуджених. Шанували святителя і як покровителя шлюбу. Бо, згадаймо, що одне з перших його чудес – рятунок від ганьби та блуду трьох сестер, батько яких не мав коштів на посаг і весілля, а св. Миколай потай  тричі підклав йому під двері мішок з грошима.
• Коли в Мирах помер єпископ Іван, навколишні єпископи зібралися вибирати нового і просили Бога вказати їм найдостойнішого чоловіка на це звання. Архієпископ мав видіння у сні, щоб чоловіка, який перший прийде вранці до церкви на молитву, вибрати і висвятити на єпископа, бо це праведна людина, що горить любов’ю до Бога і ближнього. Першим, хто прийшов до церкви на молитву, був св. Миколай. Тоді найстарший єпископ сказав йому, що він, за Божою волею, має прийняти свячення на єпископа. Св. Миколай ніколи навіть не думав про таку високу честь,але  все ж не міг йти проти виразної Божої волі. Тоді він розповів архієпископу, що і він мав дивне видіння: Ісус Христос передав йому святе Євангеліє, а Божа Мати – єпископський омофор. І ось він встав рано, щоб піти до церкви і просити в Бога ласки і просвітлення, як розуміти цей сон, а тут йому повідомили, що він має бути єпископом.
• св. Миколай жив дуже скромно. Одяг його був простий, він їв тільки один раз на день-ввечері;  весь час присвячував молитві й ділам християнського милосердя.
• Кожного року  1 вересня  св. Миколай скликував на Собор духовенство, радився з ним про потреби народу, наказуючи дбати про бідних, виконувати бажання Христа: “Нехай не буде бідних між вами…”
• Бог помагав св. Миколаю  виразними чудами. Коли в Мирі настав голод, св. Миколай ревно просив у Бога помочі. На далекій Сицилії одному торговцеві збіжжям являється в сні св. Миколай  і дає йому добрий грошовий завдаток та замовляє корабель збіжжя для голодуючих у Мирі. Пробудившись, купець, на своє велике здивування, знайшов у своєму кулаку завдаток на збіжжя, що його остаточно переконало:  це був не звичайний сон, а Боже об’явлення. Купець відразу наповнив корабель збіжжям, приплив до Мири, де Миколай купив це збіжжя для голодуючих.
• Св. Миколай був дуже ревний у Божих справах, за свободу Церкви, за чистоту християнської віри, за поширення Царства Божого на землі. Якийсь час його   за це   посадили до  в’язниці.
• Миколай на І Соборі в Нікеї (325 р.) виступив проти єретика Арія, який заперечував у Христі Божу природу. Арій навчав, що Христос не був Богочоловіком, а тільки людиною, хоч і великим пророком і посланцем Божим. Коли ж на Соборі Арій вперто хулив Христа, то Святий Миколай вдарив Арія в лице. Отці Собору не похвалили Святого за це і навіть наклали на нього церковну покуту.
• З мощей св. Миколая, що спочивають в катедральному храмі італійського міста Бар, дотепер випливає цілюще миро, і діються при них чуда.
• До обов’язків святого Миколая входить оберігати диких тварин,
• Після св. Миколая в Україні кожного вечора дозволялося збиратися на вечорниці.
• На Харківщині існував звичай святкувати триденні Миколині святки, на які варили кутю і узвар, щоб у наступному році забезпечити врожай на жито й плоди.
• За традицією, старші господарі села на свято збиралися щоб зварити пшеничного пива. Влаштовувалася гостина, після якої всі весело з піснями їздили на санях довкола села.