А тому сьогодні поговоримо про ще один важливий атрибут будь-якого походу – туристичний килимок. І хоч це зовсім не ліжко і навіть не матрац, однак килимок може зробити ваш сон у поході комфортнішим і, звісно ж, допоможе не простуди нирки та інші органи:)
Каремати
Раніше туристи могли користувалися лише одним видом туристичних килимків – старим добрим карематом або «пінкою», який виготовляють із теплоізоляційних спінених полімерів. Першими масовими стали килимки Іжевського заводу пластмас, а тому їх і досі часто називають «іжевські пінки», хоча зараз доступні вироби й інших виробників.
Каремати і досі залишаються дуже популярними та найдоступнішими за ціною. Їхні стандартні розміри 60х180 см, однак бувають і ширші, і вужчі.
Товщина каремата варіюється від 3 до 16 мм, чим товщий – тим м’якше і тепліше спати, але тим і об’ємніший у складеному вигляді.
Також бувають каремати, вкриті з одного боку фольгою. З одного боку, фольга захищає від вологи і трохи скорочує тепловтрати (якщо повернути її до спальника), а з іншого – швидко рветься і зношується.
Також бувають складні килимки, обтягнуті тканиною та інші. Можливо, вони зручні для пікніка чи пляжу, та для походу я б радила класичні цільні каремати.
Переваги карематів:
– найдешевші із усіх туристичних килимків;
– не бояться пошкоджень (навіть на дірявому карематі можна спокійно спати);
– не бояться вологи, холоду, і спеки;
– легкі;
– багатофункціональні (можна використовувати не за прямим призначенням: як вітрозахист при готуванні на примусі, як каркас в м’якому рюкзаку, на ньому можна плавати тощо).
Каремати – багатофункціональні. Їх можна використовувати, наприклад, як захист від вітру під час приготування їжі на газовому пальнику.
Читайте також: Плюси і мінуси наметів з різними каркасами.
Недоліки карематів:
– низька теплоізоляційність;
– об’ємні, тому їх доводиться чіпляти до рюкзака ззовні;
– тонкі, тому не забезпечують такого комфортного сну, як надувні килимки.
Традиційні “пінки” досить об’ємні, а тому туристи, як правило, прив’язують їх до рюкзака зовні.
У наш час крім традиційних «пінок» існує чимало інших ненадувних килимків, які виготовляють із різних сучасних полімерів. Їхні плюси та мінуси подібні до «пінок».
Самонадувні туристичні килимки
Хоча у нас самонадувні килимки стали популярними кілька років тому, в Америці і Європі ними давно користуються. Адже винайшли їх ще у 1970-х роках.
Читайте також: П’ять аспектів здорового сну у поході, або Як обрати спальник.
Конструкція такого килимка досить проста. Шар пружного спіненого пластику з відкритими комірками, який добре вбирає повітря, покритий нейлоном або іншим повітронепроникним матеріалом. В оболонці є повітряний клапан. Коли він відкритий, повітря поступово заповнює внутрішність килимка, розправляючи його до товщини від 1,5 до 5 см в залежності від моделі. В середньому на заповнення килимка повітрям знадобитися 10-15 хвилин, після чого його краще ще трохи піддути ротом і після цього закрити клапан. Оскільки зовнішня оболонка прикріплена до внутрішньої, вона не роздувається і не продавлюється, і повітря рівномірно розподіляється під людиною.
Конструкція самонадувного килимка.
Плюси самонадувного килимка:
– забезпечують комфортний сон;
– компактний порівняно з карематом (скручується в невеликий циліндр).
– має вищу теплоізоляцію, ніж «пінка», тому його рекомендують брати в зимові походи;
– широкий асортимент (бувають різної товщини, довжини і ширини, розрізняються вони і за формою: бувають не тільки прямокутні моделі, а й овальні, з округленими краями або звужуються в ногах трапеції).
Мінуси самонадувного килимка:
– висока ціна;
– порівняно низька зносостійкість і високий ризик проколювання (тому бажано використовувати в наметі, а не сидіти на ньому біля багаття або спати прямо на землі, гілках і колючках);
– потреба в підкачуванні (буває, що вночі килимок починає продавлюватися під боками і попереком і його потрібно піддути).
– більша вага і об’єм, ніж у надувних килимків;
– потребують більшого часу на підготовку до сну і згортання в похідне положення в порівнянні з ненадувними моделями.
Читайте також: Що всередині спальника? або Огляд найпоширеніших матеріалів-наповнювачів.
Надувні туристичні килимки
Надувні килимки зроблені за принципом надувного матрацу. Тільки якщо матрац не дуже захищає від холоду і не забезпечує комфорт, то надувні килимки позбавлені цих недоліків. Для кращої теплоізоляції виготовляється із сучасних матеріалів, може мати всередині додаткові перегородки, синтетичний утеплювач чи пух.
Надувний килимок потрібно з нуля надувати ротом або за допомогою спеціальних аксесуарів (наприклад, гермомішку), що йдуть у комплекті.
Надувні килимки – найкомпактніші з усіх.
Основні плюси надувних килимків:
– низька вага;
– найбільша серед усіх видів компактність в складеному вигляді;
– через значну товщини добре справляються з нерівним рельєфом;
– хороша теплоізоляція топових моделей;
– дещо надійніші, ніж самонадувні килимки;
– здувати надувні килимки швидше і простіше, ніж самонадувні, адже відсутня піна, яка прагне розпрямитися і заважає скручуванню килимка.
Мінуси надувних килимків:
– висока ціна;
– чутливі до пошкоджень, перегріву, перекачування;
– потребують більшого часу на підготовку до сну і згортання в похідне положення в порівнянні з ненадувними моделями;
– не такі надійні, як ненадувні килимки.
Читайте також: Похідна турбопічка своїми руками (покрокова інструкція).
Який обрати?
Серед туристів є поціновувачі як звичайних карематів, так і різних сучасних моделей туристичних килимків. Який же туристичний килимок обрати саме вам? Усе залежить від ваших потреб і можливостей. Якщо рідко подорожуєте і не хочете витрачати на це чимало коштів, підійде проста ненадувна модель. Якщо ж у походах проводите чимало часу і комфортний сон для вас – це важливо, є сенс підібрати самонадувний чи надувний килимок. Але прикиньте, у яких умовах будете здебільшого використовувати килимок, щоб підібрати найкращий.