Сьогодні мандрівник Андрій Бондаренко, який побував у понад 40 країнах, розповідає про польське місто Гданськ.
«Гданськ – моє найулюбленіше місто в Європі, красивішого не бачив, хоча багато об’їздив. Це місто неземної краси, з яким не зрівняється ні Париж, ні Відень. Мої враження від його розкішної готичної архітектури досі живі і яскраві», – згадує мандрівник.
Читайте також: На вихідні до Європи. Трансільванія: подорож у Середньовіччя.
Крім того, навколо Гданська багато готичних замків. Серед них, наприклад, замок магістрів Тевтонського ордену Мальборк –найбільший середньовічний цегляний замок у світі.
Транспорт і ціни
І хоча Гданськ – не найближче до України польське місто (до Львова – 800 км, до Хмельницького – близько тисячі), дістатися туди можна досить дешево.
«Із Києва у Гданськ почав літати лоукост Wizz Air, можна взяти квиток від 600-700 грн. Якщо є час, можна поїхати на автобусі, тоді квиток буде ще дешевшим. Наприклад, на сайті busfor.ua я бачив акційний квиток в Гданськ за 200 грн», – розповідає Андрій Бондаренко.
Читайте також: На вихідні до Європи. Словаччина: замки і Татри.
Якщо ви збираєтеся у мандрівку на вихідні, у Польщі є дуже зручна пропозиція. За 69 злотих можна купити проїзний на вихідні. Він дає змогу з вечора п’ятниці до ранку понеділка їздити на усіх потягах. Таким чином, можна буде не лише побачити Гданськ, а й об’їздити замки навколо нього.
Набережна вночі.
З житлом у Гданську також не буде проблем. За 9 євро можна поселитися у нормальному хостелі у центрі міста з гарними краєвидами. Ну а ціни на їжу у Польщі не вищі, ніж в Україні.
Знаменитий гданський «Журав» – портовий кран, збудований у 1442-44 роках.
Що подивитися у Гданську
Про своє улюблене європейське місто Андрій Бондаренко може розповідати дуже довго. На своєму сайтівін підготував десять (!) статей про це місто. Зараз мова піде про найцікавіші місця Гданська.
По вулиці Хлібницький, 13 розташувався шикарний восьмиповерховий особняк, який називають Англійським будинком або «Ангельським будинком», оскільки його дах увінчує фігура ангела.
Головне Місто
Одна з найцікавіших центральних частин старого Гданська називається Головне Місто. Цей район потішить мандрівників розкішною готичною ратушею з елементами ренесансу, гігантським Маріацьким костелом, площею Длугі Тарг з симпатичними кам’яницями, Довгою набережною річки Мотлава, що є найпопулярнішим місцем серед туристів.
Ратуша Головного Міста. Кам’яниці на площі Длугі Тарг.
Головна вулиця Головного Міста – вулиця Довга. На ній жили заможні і впливові гданські родини. Сьогодні популярна пішохідна вулиця веде уздовж будинків патриціїв із вражаючими фасадами, які сперечаються між собою багатством форм і оригінальністю декору.
На вулиці Довгій жили багаті городяни.
Окремої уваги заслуговує собор Пресвятої Діви Марії – один з наймасивніших храмів світу. Його будували у 1343-1502 роках у готичному стилі. Він був найбільшим у середньовічній Європі храмом, спорудженим з цегли.
Собор Пресвятої Діви Марії у Гданську – один з наймасивніших храмів світу.
«Монументальний інтер’єр Маріацького костелу вражає своєю пишністю. На площі близько 5000 квадратних метрів може вміститися 25000 віруючих. А з 82-метрової дзвіниці відкривається вражаюча панорама міста», – каже мандрівник.
Вид на місто із дзвіниці собору.
Старе Місто
Район Старе Місто не може похвалитися такою кількістю прекрасних пам’яток старовини, як Головне Місто. Однак і тут є цікавинки, достойні уваги.
Зокрема, це ратуша, збудована у 1587-95 роках в стилі нідерландського маньєризму, Великий Млин, який діяв з моменту спорудження його хрестоносцями близько 1350 року аж до 1945 року, кілька величних готичних храмів.
Будівлю Головного вокзалу прикрашає 50-метрова годинникова вежа.
«Напевно, найгарнішою будівлею всього Старого Міста є будинок залізничного вокзалу, збудований наприкінці 19 століття. Йому, в свою чергу, немає рівних серед вокзалів Європи. Принаймні мені не доводилося бачити залізничного вокзалу, імпозантнішого за гданський», – запевняє мандрівник.
Острів Зерносховищ
Острів Шпіхлерів або Острів Зерносховищ – місце у Гданську, яке викликало у мандрівника найбільший інтерес і залишило найяскравіші враження. Адже йому ніде раніше не доводилося зустрічати такі споруди, та ще й в такій кількості.
Фахверкові зерносховища.
«Гданськ вже у 16 столітті був важливим балтійським портом, а тому потребував численних приміщень для зберігання товарів. На острові, що виник між Мотлавою та каналом, виритим у 1576 році для захисту території від пожеж і грабежів, було збудовано близько 300 багатоярусних зерносховищ. Вони носили доволі оригінальні назви, наприклад: Строкатий Пес, Череп, Червона Миша, – розповідає Андрій Бондаренко. – Не дивлячись на те, що територія була оточена водою і строго охоронялася, там часто виникали пожежі. Остання у 1945 році призвела майже до повного руйнування зерносховищ. І лише нещодавно розпочато відновлення забудови острова».
Найгарніший вид на набережну відкривається з Острова Зерносховищ.
Передмістя у центрі міста
А якщо ви хочете побувати у тихому і затишному місці у Гданську, завітайте у такі райони, як Старе Передмістя та Довгі Сади. Незважаючи на свої назви, вони розташовані у центрі Гданська, адже є передмістями Головного Міста.
І хоча тут також є чимало цікавих споруд, наприклад, монастир францисканців з костелом Святої Трійці або костел Петра і Павла, туристи сюди потрапляють рідко. А тому передмістя живуть своїм життям – тихим, розміреним, майже провінційним.
Зараз у костелі Святої Трійці відділ Національного музею.