21 червня: це цікаво знати

21 Червня 2018 09:30

 

21 червня у дохристиянські часи відзначали свято Симаргла – охоронця посівів, якого як оберег плодючості зображали ще на трипільському посуді. Його ж вишивали і на рушниках та малювали в давньоукраїнських літописах у вигляді крилатого собаки.

За церковним календарем 21 червня вшановують великомученика Феодора Стратилата, святого Феодора, благовірних князів Василія і Костянтина Ярославських, преподобного Єфрема, преподобного Зосима Фінікійського.

У народі святого Феодора називали Колодязником, оскільки це був день тих, хто копав криниці. Наші пращури говорили, що «Стратилат грозами багатий» — з цього дня наступала пора літніх гроз. Примітили у давнину, якщо під час грози добре чути грім, то варто чекати на затяжну негоду. Також в цей день звертали увагу на росу: якщо багато роси, то урожай буде хорошим.

Сьогодні о 04:24 настає день літнього сонцестояння.

Іменинниками 21 червня є:

Зосим, Федір, Марта, Єфрем.

21 червня народились:

1805 — Микола Закревський, український історик, етнограф, художник, мовознавець і письменник. Автор фундаментальних праць «Нарис історії міста Києва», «Літопис і опис міста Києва».

1897 — Юрій Кондратюк (Олександр Гнатович Шаргей), український вчений-винахідник, один із піонерів ракетної техніки й теорії космічних польотів. Автор так званої «траси Кондратюка», якою літали на Місяць космічні кораблі «Аполлон».

«Коли березневого світанку 1968 року я схвильовано слідкував на мисі Кеннеді за стартом ракети, що повинна була понести корабель „Аполлон-9“ у напрямку до Місяця, я думав про українця Юрія Кондратюка, котрий розрахував цю трасу, по якій повинні були летіти троє наших астронавтів». (Джон Хуболт, інженер НАСА, один з авторів проекту «Аполлон»)

Події 21 червня:

1768 — Гайдамацькі загони Максима Залізняка та Івана Гонти визволили Умань від польської шляхти.

1971 – розкопуючи курган Товста Могила, український археолог Борис Мозолевський відкрив відому скіфську пектораль.

Чи знаєте ви що:

На початку 20 століття літали на дерев’яних літаках, які називали «етажерками», а гімназист Олександр Шаргей (Юрій Кондратюк) уже подумки посилав у космос ракету власної конструкції.

Принципову схему відокремлення, а після відвідин Місяця, й стикування посадочно-злітного модуля з кораблем-маткою Сашко придумав у сімнадцять — у 1914 р. Він зробив це абсолютно самостійно, не знаючи навіть праць Ціолковського.

Для нової влади Олександр Шаргей був класовий ворог, офіцер-золотопогонник, а тому він змінив ім’я і прізвище. Працював у цей час чорноробом, кочегаром. Жив дуже бідно: ходив у одному чоботі й одному черевику, проте це для нього нічого не значило. Ховаючись у льоху, на основі старих зошитів продовжував працювати, конкретизуючи свої ідеї.

Розробляє багатоступеневу ракету, скафандр, керування ракетою за допомогою гіроскопа… Цей рукопис, весь у машинному мастилі, згодом потрапив у Бібліотеку Конгресу США, звідти — у проект «Аполлон» і відкрив людству дорогу до Місяця.