У православній церкві 10 липня вшановують пам’ять Самсона странноприїмця – сина благочестивих і заможних римлян. Самсон у свій час отримав хорошу освіту і, зокрема, вивчав лікарське мистецтво. Завдяки доброму серцю, він безоплатно допомагав хворим людям. Коли батьки Самсона померли, то він звільнив всіх рабів, а стан роздав бідним і убогим. Бог побачив благі справи Самсона і нагородив його даром чудотворення. У той час країною керував імператор Юстиніан, який тяжко захворів і покликав цілителя Самсона, звернувшись до нього за допомогою. Самсону варто було тільки доторкнутися до хворого місця – і Юстиніан став здоровим. Імператор вирішив щедро нагородити Самсона, але він від подяки відмовився і попросив просто побудувати лікарню і притулок для знедолених. Після цього сам Самсон став керувати лікарнею і притулком, до кінця життя допомагаючи оточуючим.
Крім цього 10 липня вшановується пам’ять Мерапиона Кожеезерского – засновника і першого ігумена Кожеезерского Богоявленського монастиря, який також відомий як колишній татарський мурза.
У деяких регіонах 10 липня було прийнято приводити коней до церкви і злегка окропляти їх святою водою. Робилося це перед повторним розорювання полів. Якщо на Самсона було сухо, то проводили полив дерев. Саме зараз, 10 липня, проходила підготовка до покосу – вдруге розорювали поля, які залишили на пар. Як відомо, велика частина пара відводиться під озимі культури, а решта засівають яровим хлібом навесні.
Народні прикмети на 10 липня
- На Самсона дощ – дощі будуть постійно йти аж до самого Бабиного Літа
- Кучеряві хмари 10 липня пливуть з північної сторони, то це віщує засуху. Якщо хмари пливуть із Заходу, то буде негода.
- Сіно зеленого кольору на Самсона – буде багато гречаної каші. Чорне сіно 10 липня передвіщає багатий рік на пшоняну кашу.
- На листках кінського щавлю з’явилися липкі краплини соку – прикмета того, що через два дні піде дощ
10 липня 2018 рік – цей день в історії
138 – Антонін Пій став римським імператором.
1040 – Згідно з легендою, цього дня леді Годива проїхала оголеною по місту Ковентрі верхи на коні, щоб змусити свого чоловіка, графа Леофріка, знизити непосильні для городян податки.
1547 – У Франції пройшла остання офіційно дозволена королем дуель. Причиною подальшого заборони дуелей були часті смертельні випадки.
1609 – Німецькі католицькі князі створили Католицьку лігу для боротьби з Реформацією.
1847 – У США прибули 35 перших китайських емігрантів.
1873 – Після бурхливої сварки в Брюсселі смертельно п’яний Поль Верлен вистрілив в Артюра Рембо, легко поранивши того в зап’ясті.
1878 – В Англії вперше футбольний арбітр використав свисток (до цього судді кричали).
1925 – Розпочався «Мавпячий процес» – суд над вчителем Джоном Скоупсом, який на своїх лекціях викладав основи теорії еволюції Чарльза Дарвіна.
1940 – У Франції в місті Віші утворено уряд маршала Петена Анрі Філіпа.
1941 – Масове вбивство поляками євреїв у селі Єдвабне у Польщі.
1941 – Початок Смоленської битви у Великій Вітчизняній війні.
1950 – В Англії скасовано військові обмеження на торгівлю милом.
1956 – Палата лордів британського парламенту наклала вето на закон про скасування смертної кари в Англії.
1965 – Перше місце в хіт-параді журналу «Billboard» зайняла пісня «The Rolling Stones» «(I Can-t Get No) Satisfaction» і утримувала його чотири тижні. У 1999 році в опитуванні, проведеному телеканалом VH1, ця пісня була названа самим популярним рок-твором XX століття.
1981 – У військово-морському флоті США офіцерам заборонили носіння бороди.
1994 – Гран Прі Великобританії. Початок битви Міхаеля Шумахера за свій перший чемпіонський титул.
1995 – Папа римський Іван Павло II в спеціальному посланні жінкам визнав, що католицька церква протягом багатьох років дискримінувала їх.
2002 – Ватикан виступив із заявою, що сім жінок священиків, зведених у сан в Австрії місяць тому, повинні визнати всю безглуздість цієї церемонії. Церемонію проводив не визнаний папським престолом аргентинський єпископ Ромул Брашов.
10 липня 2018 рік – народились:
1509 – Жан Кальвін, швейцарський релігійний реформатор, засновник кальвінізму.
1726 – Олександр Пилипович Кокорін, архітектор, перший директор Російської Академії мистецтв.
1866 – Сергій Воронов, французький хірург російського походження, автор теорії зв’язку гормональної активності організму з процесом старіння, прообраз професора Преображенського з роману Булгакова «Собаче серце».
1883 – Сем Вуд, американський режисер, володар премії «Оскар» і іменної зірки на Голлівудській «Алеї слави».
1905 – Лев Тоні Канал радянський письменник («Кондуїт і Швамбранії», «Воротар республіки», «Дорогі мої хлопчики»).
1905 – Вольфрам Зіверс, один з керівників расової політики Третього рейху, генеральний секретар Аненербе.
1918 – Джеймс Олдрідж, англійський письменник і громадський діяч австралійського походження («Справа честі», «Останній дюйм», «Син землі чужої»).
1920 – Оуен Чемберлен, американський фізик, один з творців атомної бомби, лауреат Нобелівської премії 1959 року.
1947 – Ілля Олейніков (справжнє прізвище Клявер), актор, учасник гумористичної програми «Городок».
1957 – Юрій Стоянов, актор, учасник гумористичної програми «Городок».
1970 – Джейсон Оранж, учасник англійської поп-групи «Take That».