На кордоні між новобудовами та приватними будинками Нетішина на березі річки Горинь стоїть стара цегляна п’ятиповерхова будівля. Десятки років тому тут працював потужний млин
Як розповідають краєзнавці, млин був зведений у 1890 році. Подейкують, що з ним пов’язано багато таємничих історій, якими полюбляють лякати своїх дітей місцеві мешканці.
Перший дерев’яний млин звели без жодного цвяха
Найдавніша згадка про млин датується початком 50-х років XVII століття. Тоді на річці Горинь в Нетішині було два млини з шістьма жорновими каменями. За 1654 рік також згадуються два млини з 6 каменями та однією ступою, очевидно, для товчення круп. «Після воєнних дій під проводом Богдана Хмельницького та спустошення Острожчини польськими військами Нетішин дещо занепадає, але у 1690 році згадується «млинок», яким володів «жид рабин», котрий тримав і саме село, — розповідає науковий співробітник Нетішинського міського краєзнавчого музею Віктор Войковський. — Майже відсутні джерельні відомості про Нетішин протягом XVIII століття. Ймовірно, що на кінець XVIII – початок XIX століття млин у селі був. Про це свідчать відомості, що у 1808 році млиновим писарем працював Тадеуш Дидзинський, а мірошниками були «Кирило, старший мельник», та «Грицько, Кирилів син». В 1840 роках купець Давид Гальперсон мав при нетішинських млинах свою комору, де зберігав жито, а «вірником при млинах» в цей час був Хаім Мордко». З 1865 року повіреним графині Зубової у Кривинському маєтку, в тому числі й нетішинських земель, а з часом і їх власником стає Ісаак Якович Герман. Згодом, на початку XX століття, за довіреністю дружини, Цецилії Ісааківни Кривинський маєток тримав зять Германа Вільгельм Маркович Леві».
Будівля млина була дерев’яною, а побудований він був без жодного цвяха. На початку XX століття старий млин згорів. Старожили переказують слова Германа: «Згорів, побудуємо цегляний». Тому розпочалося будівництво цегляного млина. Цемент, якість якого контролював сам Герман, виготовляли в селі Сільце Славутського району. Міцність цементу була надзвичайною. «У 1905 році млин запрацював, бо саме ця дата була викарбована на цеглі. Зерно звозили з навколишніх населених пунктів. Його заготовляли закупівельники й доставляли залізницею на станцію Кривин, відкриту у 1876 році. З Кривина на підводах зерно за невелику плату підвозили до млина, який працював цілодобово. Робота припинялася лише на Різдво, Великдень та великі свята», — каже Віктор Войковський.
За статистичними історичними джерелами, в 1914 році підприємство давало 66 тисяч пудів перемолу щорічно. Працювало у млині 17 чоловіків. У 1915 році кількість робітників зросла до 20, а середня річна кількість продукції — до 400 тисяч пудів. В млині позмінно працювали три шеретовники (чистили зерно, відділяли лузгу від зерна перед помелом), один крупчатник (майстер) і три його заступники (вагарі) по одному на зерні, борошні, висівках, відходах. В млині стояло 12 вальцьових верстатів. Один верстат для жорнових помелів, чотири великі сита, три «реформи» (повітрям відділяли манну крупу). Центрифуги (близько п’яти) відсівали борошно від зернових домішок. Були просорушки — машини для переробки проса на пшоно. Працювали інші спеціальні машини, що виготовляли якісну крупу. Виробляли крупу ячмінну, пшеничну, манну, пшоно. Млин молов до семи гатунків борошна. Його пакували в торбинки по одному та два кілограми. Маркували борошно наступним чином: вищий ґатунок — 0, перший — 00, другий — 000. Борошно вищого ґатунку пакували в торбинки по кілограму і експортували кінним транспортом за кордон.
«Цікавим є той факт, що наглядачем над млином і електростанцією був німець, родом з Поволжя, який мешкав у самому млині. Цей німець розмовляв російською, любив українські пісні та обряди. Згодом постачав борошно партизанам, приймав їх у себе, годував вечерею, — каже Віктор Степанович. — В період Другої світової війни млин працював у три зміни, виробляючи крупу, борошно для фронту та населення. Ті, хто працював в млині, мали бронь від Славутського військкомату». Наприкінці 20-х років минулого століття Нетішинський млин орендував Шепетівський округовий союз сільськогосподарської кооперації «Господар». На підприємстві було задіяно до 25 чоловік, а продукція користувалася широким попитом серед мешканців краю.
Ще й виробляв електроенергію
Окрім того, що тут мололи борошно, млин ще й слугував для виробництва електроенергії. В 30-і роки XX століття в комплексі з млином почала працювати гідроелектростанція, яка відновила свою діяльність у повоєнний час. Саме тут діяла перша в Нетішині енергогенеруюча установка, або динамомашина, як її тоді називали. Вона й живила електроенергією виробництво борошна. За даними архівних матеріалів, потужність динамомашини Нетішинського млина у ті часи була всього 5,5 кіловат. «Нетішинський млин не мав парових турбін чи машин, локомобіля, двигунів внутрішнього згоряння, які б приводили у дію обладнання, що меле борошно. Все виконувалося силою водяного потоку, що йшов від Горині, за допомогою двох водних турбін потужністю по 50 кінських сил», — веде мову далі Віктор Войковський.
У період 1927-1928 років на Нетішинському млині виробляли стільки енергії, що вистачало і для місцевих потреб, і для потреб сусідів. І це при тому, що можливості динамомашини за цей період часу були використані не на повну потужність, а лише наполовину. ГЕС в Нетішині будувалася в 1946-1949 роках. В її основі був проект Київського інституту «Гипросельэлектро». Станція була зроблена дуже добротно й давала струм не тільки для Нетішина, але й для хліборобів Солов’я, Кривина, Колом’я, Лисичого, Головель, Дідової Гори, Потереби, Дорогощі, Півневої Гори, а також Білотина. ГЕС мала власну електролабораторію. Нетішинська гідроелектростанція двома турбінами за рік виробляла не менше 700 тисяч кіловат-годин електроенергії. У 1962 році її закрили…
…У 1972 році млин закрили у зв’язку з нестачею зерна. Все обладнання демонтували та вивезли. Приміщення млина спочатку мали переобладнати під гуртожиток для будівельників з Бурштинської ГРЕС, проте не було відповідних умов пожежної безпеки, тому роботи припинилися.
Відтоді млин пустує…