Дослідники вважають, що скарб зарив житель міста, убитий під час вторгнення хрестоносців в 1101 році.
Архелоги знайшли в ізраїльській Кесарії бронзовий горщик з 24 золотими монетами XI століття, повідомляє BBC. Серед них були монети, викарбувані у Візантійській імперії, які вкрай рідко виявлялися за кордонами держави. Дослідники вважають, що скарб зарив житель міста, убитий під час вторгнення хрестоносців в 1101 році.
Кесарія Палестинська була заснована Іродом Великим у 20-10 роках до нашої ери на місці невеликого іудейського поселення. Ірод побудував велику гавань і перетворив Кесарії у велике портове місто. Під час римського панування місто було столицею провінції Сирія Палестинська, а пізніше – візантійської Палестини Прими. У 630-ті роки його захопили мусульмани і, після зміни кількох династій, місто увійшло до складу Фатимідського халіфату. В 1101 році Кесарії завоювали хрестоносці під командуванням Балдуїна I, новоспеченого Єрусалимського короля, і до 1187 року місто залишалося під владою християн. У XIII столітті місто завоював і зруйнував єгипетський султан Бейбарс.
Під час розкопок у древній гавані Кесарії археологи з Управління стародавностей Ізраїлю під керівництвом Пітера Гендельмана (Peter Gendelman) і Мохаммеда Хатара (Mohammed Hatar) виявили скарб. Він вдавав із себе бронзовий горщик з 24 золотими монетами і золотою сережкою, і був захований між двома каменями в середньовічній ямі для відведення ґрунтових вод глибиною близько 1,5 метрів. При детальному розгляді 18 монет виявилися фатимідськими дінарами, викарбуваними з 24-каратного (тобто чистого) золота. Решта шість монет з 22-каратного золота були зроблені у Візантійській імперії: п’ять – під час правління імператора Михайла VII Дуки (1071-1078) і одна – при імператорі Романові III (1028-1034).
За словами експерта з середньовічних монет доктора Роберта Кула (Robert Kool) з Управління стародавностей Ізраїлю, золоті візантійські монети – надзвичайно рідкісна знахідка. Вони не мали ходіння за межами імперії, тому швидше за все, чоловік, який заховав скарб, походив з багатої мусульманської сім’ї і був купцем чи мав відношення до торгівлі з Константинополем. Знайдені монети були дуже цінними у свій час, одна або дві такі монети дорівнювали річному доходу місцевого фермера.
Грунтуючись на час карбування монет, дослідники припустили, що житель Кесарії заховав скарб незадовго до завоювання міста хрестоносцями. У 1100 році Балдуїн I став Єрусалимським королем і,щоб розширити територію королівства, почав завойовувати навколишні прибережні міста. Під час штурму Кесарії 17 травня 1101 року, коли багато її жителей були вбиті або взяті в полон, скарб загубився.