У НБУ стверджують, що завдяки зовнішнім надходженням від «заробітчан», гривня до виборів буде залишатися відносно дорогою.
Національний банк України фіксує відчутне зміцнення гривні за рахунок зовнішніх надходжень валюти в економіку зі сторони трудових мігрантів, які працюють закордоном. Відзначається, що задіяні для розвитку економіки можуть бути лише 80% таких коштів – тільки ті гроші, які обмінюються при отриманні. Про це повідомив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин з посиланням на дані НБУ.
Він пояснив схему, завдяки якій зовнішні надходження в іноземній валюті забезпечують зростання і стабільно високий курс нацвалюти в Україні.
«Ці гроші грають на користь гривні. Якщо ви отримали з Канади долар і хочете на нього щось купити, то повинні будете обміняти його на гривню. А раз банку продають долари, то значить він збільшує свої валютні запаси, але при цьому гривневий ресурс стає дорожчим. От якби навпаки – купували долари, то вони були б в дефіциті, а значить росли в ціні», – зазначив він.
Фінансовий аналітик уточнив, що сьогочасні успіхи з утримання гривні стабільно дорогі, а у випадку необхідності виплат за держборгом для України більш актуальні, ніж утримання робочого капіталу всередині країни. Однак з такою позицією економістів можуть не погодитися в уряді. На його думку, «ілюзія» міцної економіки має позитивно вплинути на настрої виборців перед виборами, відповідно, ніяких реформ з метою повернення мігрантів в Україну поки чекати не варто.
«Процес зараз наступний: чим більше до країни надходить доларів, тим більше пропозиції на ринку, що означає зміцнення гривні…. Звучить занепокоєння відтоком робочої сили, відтоком мізків, і це негативно позначиться вже через кілька років. Але з точки зору центрального банку, в цілому фінансової системи, зараз ситуація досить непогана. У багатьох країнах перед виборами національна валюта дешевшає, а у нас – дорожчає. Створюється ілюзія поліпшення добробуту», – додав експерт.
З 1 січня уряд Польщі прийняв рішення збільшити мінімальну зарплату до 2250 злотих (близько 16 тисяч гривень). Така зарплата на території країни буде виплачуватися «некваліфікованим працівникам», українські заробітчани – в їх числі.
У той же час польські ЗМІ пишуть, що з січня по грудень 2018 року в Польщі були звільнені 270 тисяч низькокваліфікованих тимчасових працівників. Дана категорія осіб включає в себе трудових мігрантів, зокрема, з України. Так, за офіційними даними зі своїх робіт в Польщі було звільнено вісім тисяч українських громадян.