Справжнє наукове відкриття напередодні професійного свята – Дня археології зробили фахівці відділу охорони пам’яток історії та культури у Хмельницькій області. Володимир Захар’єв та Сергій Шпаковський виявили залишки замку пізньосередньовічної Деражні.
Натхненником події став директор Деражнянського районного історичного музею Олександр Кохановський. Саме він загорівся бажанням відшукати залишки фортифікацій, що зображені на знаменитій мапі середини ХVІІ ст. французького картографа Боплана, який був на службі польського короля в період польсько-козацьких баталій. Теоретичну допомогу в локалізації об’єкта надали старший науковий співробітник Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень Міністерства культури України, кандидат історичних наук Людмила Томілович та її колега – вчений секретар цієї ж установи Ірина Єрзіна з Києва, які на початку серпня проводили обстеження архітектурних пам’яток цього районного центру з метою створення опорного історико-культурного плану міста.
Фахівці припускають, що деражнянський замок був земляним і, очевидно, збудований у першій половині ХVІІ століття. Тоді на зміну кам’яним фортецям, як то Меджибіжська чи Кам’янець-Подільська, прийшли на перший погляд, прості, але насправді – супернадійні при використанні противником артилерії, споруди. При проведенні стаціонарних розкопок на виявлених об’єктах буде встановлено точніше датування.
Сьогодні ж головне завдання місцевої громади докласти максимум зусиль аби зберегти для нащадків унікальну знахідку.