На початку літа 1822 року в Проскурові сталось надзвичайне лихо – пожежа, яка повністю знищила майже всі дерев’яні споруди міста. Найбільше постраждав храм Різдва Богородиці. Від вогню не постраждала лише «острівна» частина міста, а от частина з єврейськими кварталами вигоріла дощенту. Саме це лихо дало поштовх докорінної перебудови міста. За розпорядженням виконуючого обов’язки Подільського цивільного губернатора графа М. Грохольського від 5 серпня 1822 року до згорілого Проскурова була відряджена група землемірів. За короткий час вони розробили проектний план забудови міста, позначивши на місцевості рівчаками заплановані квартали, вулиці, провулки, ділянки для забудовників.
5 серпня 1997 року згідно з Постановою Кабінету міністрів України № 844 створено Державний історико-культурний заповідник “Самчики”. Територія палацово-паркового ансамблю займає 18,8 гектара. На території заповідника діють два музеї. Перший “Історії села Самчики” він був відкритий в Китайському будинку 30 червня 1974 року, а 6 лютого 1976 року ухвалою колегії Міністерства культури УРСР музею надано звання “народний”. Другий – меморіальний музей М.А. Прокоп’юка, що був відкритий у будинку, поряд парадного в’їзду до маєтку, 2 листопада 1980 року. Більшість джерел вказує, що історія заповідника “Самчики” сягає ще XVIII століття. Нинішній архітектурний і природний ансамбль створювали протягом двох століть.
З 5 серпня 2014 року і до сьогодні гаряча вода у Хмельницькому подається за графіком: з 6.00 до 9.00 та з 18.00 до 22.00. На такий змушений крок місто пішло заради виконання постанови Кабінету міністрів України № 296 «Деякі питання забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15 року»
Юна МІТРАШКО