Багато продуктів, які людина звикла вживати в їжу, створюють в організмі кисле середовище, що сповільнює обмінні процеси. Ось звідки зайва вага, передчасне старіння і безліч неприємних захворювань. Єдиний порятунок — відновлення кислотно-лужного балансу і здорової гармонії у всій складній системі під назвою «людський організм».
Вживання більше лужної їжі може сприяти зміцненню здоров’я. Найбільша кількість лугу міститься у фруктах і овочах, інформує Ukr.Media.
Так що, вживаючи лужні продукти, ви станете не тільки здоровими, але і схуднете.
Авокадо
Авокадо допомагає в засвоєнні поживних речовин з фруктів і овочів, зміцнює серце і контролює рівень холестерину. Воно також містить клітковину і мононенасичені жирні кислоти.
Банани
Банани врівноважують рівень цукру в крові, захищають серце і покращують травлення. Вони багаті клітковиною, поживними речовинами, вітамінами групи В, магнієм і калієм.
Завдяки низькому вмісту білка і солей, банани дуже корисні тим, хто страждає захворюваннями нирок.
Цвітна капуста
Цвітна капуста покращує здоров’я серця і володіє протизапальними властивостями. Всього 1 порція цвітної капусти забезпечує 77% добової норми вітаміну С.
Диня
Диня має дивовижне значення pH — 8,5. Вживання дині показане при сечокам’яній хворобі, хворобах нирок і при простудних захворюваннях.
Диня допомагає очистити організм від токсинів і підтримує потрібний рівень гідратації.
Оливкова олія
Оливкова олія допомагає регулювати рівень цукру в крові і знижує ризик серцевих захворювань. Вона містить вітамін Е, антиоксиданти і мононенасичені жирні кислоти.
Шпинат
Шпинат очищає організм від вільних радикалів, зміцнює серце і покращує пам’ять. Крім того, шпинат допомагає стимулювати роботу мозку. Перед шпинатом відступають діабет і астма, анемія і онкологія. Якщо додати у свій раціон цей нехитрий продукт, здоров’я шкіри, волосся і зубів неодмінно покращиться.
Кіноа
Кіноа багате білками, і у порівнянні з іншими кашами воно містить удвічі більше клітковини, а також магній, марганець, лізин і рибофлавін.
Мангольд
Мангольд покращує кровообіг і забезпечує правильну роботу серця, покращує імунну функцію і виводить вільні радикали. Рослина допомагає нормалізувати цукор в крові, посилює роботу мозку і відновлює зір.
Лимон
Лимон — воістину дивовижний фрукт! Здавалося б, як такий кислий продукт може знижувати кислотність організму? Вся справа в pH. Його рівень (а це 9,0) робить жовтий цитрус самим лужним продуктом.
Він містить вітаміни Е, А, С, В6 і важливі мінерали, включаючи кальцій, цинк, мідь, калій і рибофлавін. Регулярне вживання лимона дозволяє знизити ризик інсульту і зміцнити нирки.
Лимон — незамінний продукт для очищення печінки. Здається, це відмінний привід почати свій день зі склянки теплої води зі скибочкою лимона.
Дана стаття носить виключно інформаційний характер. Перед використанням даних, наданих вище, проконсультуйтеся з сертифікованим фахівцем. Редакція не гарантує будь-які результати і не несе ніякої відповідальності за шкоду або інші наслідки, які можуть виникнути внаслідок використання відомостей, наданих вище.