20 лютого — день преподобного Луки: історія, традиції та прикмети свята

20 Лютого 2020 08:06

Чому сьогодні не можна робити покупки та одягати зелене.

У православному світі 20 лютого згадують преподобного Луку Елладського. За народним календарем дата називається день Луки.

Ким був святий Лука?

Жив святий в Греції в IX-X століттях, родом походив з багатодітної родини. Коли помер батько, Лука прийняв рішення піти в один з афінських монастирів. Пізніше мати дала Луці благословення на прийняття чернечого постригу.

Через кілька років Лука відокремлено поселився у пустелі, де вів аскетичний спосіб життя. У 946 році він пішов з пустелі і влаштувався на схилі гори Гелікон. Через час навколо нього утворилася чернеча громада. Після смерті Луку поховали в його келії, над якою згодом звели храм.

Які на цей день обряди і традиції?

У день Луки заведено поминати померлих рідних. Зранку люди йдуть на службу в храм, де моляться і запалюють свічки за упокій померлих. Потім йдуть на цвинтар, там чистять від снігу хрести і могилки.

Вдома потім організовують поминальну трапезу, обов’язково випікаючи до неї цибульні пироги. Частину випічки кладуть на порозі для покійних родичів.

20 лютого знахарі виготовляють з сушених трав, листя і корінців найпотужніші цілющі засоби. Саме в цей день вони володіють особливою силою, яка зцілює від будь-яких захворювань.

На Русі серед всіх рослин найбільше вшановувався перстач, у якого хрестоподібні листочки. Люди вірили, що ця рослина містить в собі хресну силу.

Суворі заборони сьогоднішнього дня

У наших предків на 20 лютого склалося кілька заборон. Не зайвим буде їх дотримуватися і в наші дні.

Весіль сьогодні не грайте

У день Луки не влаштовують весільних урочистостей, тому що це пам’ятна дата, коли ходять на кладовища. Згідно з народними забобонами, якщо молоді одружаться 20 лютого, то щасливе і довге життя не вийде, незабаром вони розлучаться.

Нічого не купуйте

У слов’ян в день Луки була сувора заборона на будь-які покупки. Якщо вам щось потрібно, то постарайтеся заздалегідь купити або чекайте до завтрашнього ранку. В народі вірили, якщо 20 лютого гроші віддавати, то можна притягти до себе фінансові неприємності, тому у крамниці не ходили і з продавцями справ не мали.

Ось вам ще кілька корисних порад на випадок, коли зберетеся робити яку-небудь покупку:

1. Намагайтеся не купувати речі, які побували у вжитку. Разом з ними ви заберете на себе енергетику колишнього господаря, а якщо вона була негативна? Це вам треба? Якщо все-таки знайшлися ґрунтовні причини для того, щоб купити вживану річ, відразу ж проведіть над нею очисний ритуал.

2. Жінкам краще робити покупки у торговців чоловічої статі, і навпаки. У цьому випадку продавців буде супроводжувати успішна торгівля, а покупців грошове благополуччя.

3. Намагайтеся нічого не купувати у жадібних торговців, тому що можна цю бридку якість перетягнути на себе.

4. Не робіть покупок на останні гроші. Завжди в гаманці повинна бути хоча б одна купюра, в крайньому випадку, монетка.

5. Нічого зеленого не надягайте.

У день Луки на Русі не одягали взуття і одяг зеленого кольору. Вважалося, що такий наряд принесе неприємності.

Взагалі всі відтінки зеленого завжди вважалися символом природи, Воскресіння та світу.

Але іноді зелений колір є нещасливим:

• Зелених відтінків намагаються уникати актори, що грають на сцені, а вони більше всіх інших людей дотримуються і вірять у забобони.

• Не рекомендується носити зелений одяг закоханим молодим людям. Вважається, що відносини між ними будуть дуже затягнутими, але до весілля справа так і не дійде.

• Дуже погано для дитини, якщо на її хрестини хтось із гостей з’явиться в зеленому вбранні (особливо хресні мати або батько).

• Ні в якому разі не можна, щоб у нареченої на весіллі була якась річ зеленого відтінку, інакше її життя в шлюбі складеться нещасливо.

Прикмети погоди на 20 лютого

  • Якщо в день Луки опівдні дме сильний вітер, значить, майбутнім літом чекайте багатий урожай зернових.
  • Якщо на заході 20 лютого сонце червоне, значить, літо в цьому році очікується прохолодне.
Джерело: ukr.media