У 1672 році Кам’янець-Подільський, яким до цього володіла Річ Посполита, захопила Османська імперія. Впродовж серпня цього року армія султана Магомета IV тримали в облозі місцеву фортецю, поки та не капітулювала. Зокрема, 19 серпня 1672 року розпочались систематичні атаки на Новий замок. Про це зазначає історик Олександр Карбовський у статті «Битва за Кам’янець-Подільський у серпня 1672 року».
За його словами, ввечері великий візир звернувся з листом до старости Потоцького. Того закликали капітулювати в обмін на вільний вихід та безпеку тих, хто залишиться. Натомість у разі відмови візир обіцяв усіх вирізати. Ця і наступні спроби отримати Кам’янець без бою наштовхнулись на відмову керівництва обороною міста. Ведучи переговори та створюючи видимість небажання штурмувати фортецю, турки використовували час і підтягували сили, все ближче і щільніше підходячи до укріплень, створюючи загрозу несподіваного входу на укріплення. На заклик Маковецького оборонці зчинили раптовий щільний обстріл, завдаючи нападникам втрат і змушуючи їх відходити. Стрілянина припинилась з настанням темряви, під прикриттям якої обложені зробили вилазку з участю челяді, яку ледве відкинули яничари. Після цієї події, наступного дня, почались регулярні обстріли, особливо відчутні у Новому Замку.
Цього дня 1991 року сталася подія, яка передували проголошенню Незалежності України. Вона отримала назву «Серпневий путч», який був спроба державного перевороту в Радянському Союзі. Тоді самопроголошений Державний комітет із надзвичайного стану (ДКНС) намагався усунути від влади президента СРСР Михайла Горбачова. Реакція на ці події не забарилась в тоді ще радянській Україні, зокрема й на Хмельниччині.
Так, 19 серпня 1991 року у Хмельницькому по всьому місту з’явились листівки, які повідомляли про державний переворот в країні. Їх розповсюджувала обласна організація Рух. Зміст листівок був такий: «Громадяни! В країні державний переворот, владу захопив так званий Комітет по надзвичайному становищу, очолюваний керівниками КДБ, Армії, МВС та їх прихильниками. На вулицях Москви — танки! Президент СРСР Горбачов заарештований, Російське телебачення закрите, взяті під збройний контроль деякі засоби інформації. Законний уряд Росії (Єльцин, Хасбулатов, Сілаєв) назвав ці події путчем і закликав громадян Росії до політичного страйку. Закликаємо хмельничан зберігати спокій і не виконувати жодних розпоряджень протизаконного «комітету»… Єднаймося! Фашизм не пройде!».
Першим, хто у нашій області постраждав під час подій путчу став пам’ятник Леніну в Меджибожі. Про цю подію обласна газета «Корчагінець» повідомила наступним чином: «В ніч з 19 на 20 серпня у Меджибожі Летичівського району, невідомі особи своєрідно відреагували на події в країні.Вони намагалися скинути пам’ятник Леніну. Але вдалося відірвати вождеві лише руку. Так що наступного дня газозварник і малярі поновили пам’ятник… Наруга над пам’ятником — не кращий спосіб боротьби з реакціонерами. Але, як бачимо, протиправні дії високих сановників дають поштовх до подібних вчинків іншим».
У Кам’янці-Подільському 19 серпня 1991 року голова міської ради та міськвиконкому на ранковій нараді з керівниками висловив своє негативне ставлення до створення в Москві Державного комітету з надзвичайного стану. А вже ввечері більшість депутатів Кам’янець-Подільської міської ради на спеціальному зібранні схвалили звернення до кам’янчан, в якому підтвердили, що «на території міста діють закони і розпорядження законно обраної Верховної Ради та Кабінету Міністрів республіки».
19 серпня під час виконання бойових завдань в зоні проведення Операції об’єднаних сил загинуло четверо подолян.
У 2014 році у бою під час звільнення міста Іловайська Донецької області від кулі снайпера, рятуючи пораненого товариша, загинув Олександр Романенко. Чоловік був головою Старосинявської селищної ради, служив у 2-му Батальйоні спеціального призначення НГУ «Донбас».
У 2015 році під час танкового обстрілу взводного опорного пункту поблизу селища Опитне (Ясинуватський район) під Донецьком загинув хмельничанин Роман Якобчук. Військовий служив у 93-й окремій механізованій бригаді.
У 2016 році під час раптового короткочасного обстрілу українських позицій біля села Зайцеве Донецької області загинув Сергій Хоптяр з Ярмолинецького району. Також з 19 на 20 серпня в районі села Оріхове-Донецьке Луганської області загинув 49-річний шепетівчанин Володимир Шевчук. Чоловік служив у 93-ій бригаді.
19 серпня 2011 року на майдані Незалежності в Хмельницькому стартували роботи з встановлення монументальної скульптури «Віра. Надія. Любов», частину якої доставили напередодні.