Виставка концептуального політичного плакату хмельничанина Юрія Гончаренка відкрилась вчора в музеї історії міста Хмельницького.
Автор плакатів Гончаренко Юрій Степанович називав свої роботи «політичними замальовками». Він зазначав, що політичні замальовки – це не відображення політичних сновидінь хворого розуму, це графічний вираз реалій страшніших, ніж картинки. Факти національної історії можуть бути нестерпно гіркими, але для гідного майбуття держави сама Історія повинна залишатись нещадно правдивою.
Плакат – різновид тиражованої графіки. Лаконічне, помітне, кольорове зображення, що супроводжується коротким текстом, виконане, зазвичай, на великому аркуші паперу, як правило великоформатне, зроблене з агітаційною, рекламною, інформаційною, навчальною метою. У сучасному дизайні плакат сприймається як зведене в чітку візуальну формулу повідомлення, призначене сучасникові для висновків і конкретних дій. В сучасних умовах ми повертаємося до плакату як засобу пропаганди. Пропага́нда – форма комунікації, спрямована на поширення фактів, аргументів, чуток та інших відомостей для впливу на суспільну думку на користь певної спільної справи чи громадської позиції. Пропаганда зазвичай повторюється та розповсюджується через різні засоби масової інформації, щоб сформувати обраний результат суспільної думки. Пропаганда є потужною зброєю у війні; використовується для дегуманізації та створення ненависті до відповідного ворога як зовнішнього, так і внутрішнього, створенням хибного образу у свідомості. Це може відбуватися з використанням принизливої або расистської термінології, униканням деяких слів або з використанням непідтверджених заяв про ворожі звірства. Більшість пропагандистських війн вимагають, аби власне населення відчувало, що ворог приніс несправедливість, що може бути тільки уявним, а може і базуватись на фактах. Власне населення має вирішити, що їхня нація захищає справедливість.
Серед численних гостей на відкритті виставки були присутні представники управління культури і туризму Хмельницької міської ради, близькі родичі Юрія Гончаренка, працівники музеїв міста і області, творча молодь, мас-медіа. Добрими і теплими словами відгукувались про винуватця цієї помітної події у культурному житті обласного центру Юрій та Сергій Молдовани – близькі родичі Юрія Гончаренка, які розповіли присутнім про численні прижиттєві захоплення, неймовірно багатий філософський світогляд відомого українського плакатяра. А ініціатором експозиції виступив хмельницький фотограф Андрій Маслов, який також є родичем автора.