У Хмельницькому триває місячник санітарної очистки та благоустрою міста, але сміття на вулицях від того не меншає. Воно «гуляє» на дорогах, тротуарах та майданчиках. А все через те, що на деяких вулицях зовсім немає урн, а мешканці міста не хочуть носитися з сміттям в руках. У цьому переконалися журналісти «ВСІМ».
На вулицях часто можна побачити недоїдки, пляшки, недопалки та інші відходи. Комунальники нарікають на мешканців міста, мовляв, ті смітять де заманеться. В свою чергу хмельничани скаржаться на те, що урн для сміття просто немає, двірники не прибирають, а півдороги йти із пустою пляшкою дуже незручно.
Що ж, влаштовуємо тест для хмельницьких урн. Для переконливості було вирішено обійти найбільші вулиці пішки. Беремо паперовий стакан і вирушаємо в подорож. Розпочалась вона із вулиці Чорновола. Як виявилося, урни для сміття є лише на зупинках громадського транспорту. У першій половині дня вони майже порожні, але після обіду «забиті». Між зупинками зустрічаються пакети, пачки від сигарет та одноразові стакани. Скоріш за все людям, бажаючим відправити сміття за призначенням, просто не вистачає терпіння нести його в руках 10-15 хвилин.
Урни вздовж центральних вулиць призначені для сміття, яке з’являється у процесі пересування містом. Це недопалки, обгортки від цукерок, талончики громадського транспорту, використані серветки. Але інколи урни забиті непередбачуваними речами. Наприклад, коробки з-під яєць чи цукерок, тортів…
Та й не завжди сміття вчасно прибирають власники магазинів, біля яких вони розташовані. Хоча всі підприємства торгівлі, побутового обслуговування, ринки, власники кіосків та інших об’єктів дрібнороздрібної торгівлі зобов’язані своєчасно прибирати сміття в урнах та не допускати його накопичення. Це передбачено «Правилами благоустрою міста Хмельницького».
Також у Правилах зазначено, що контейнери для сміття та урни мають бути справними, митися та навіть дезінфікуватись суб’єктами у сфері благоустрою. А злісних забруднювачів повинні карати штрафами. За порушення Закону України «Про благоустрій населених пунктів», згідно ст. 152 «Порушення правил благоустрою територій міст та інших населених пунктів» Кодексу України про адмінпорушення, передбачений штраф 850-1700 гривень для юридичних осіб та 340-1360 гривень для фізичних. Дивлячись на урну для сміття біля залізничного вокзалу, яка не прибиралася протягом двох днів, розумієш, що штрафувати ніхто нікого не збирається.Бракує смітників і на Шевченка. Від міської лікарні довелося нести стакан аж до зупинки «Залізничний вокзал», адже по дорозі немає жодного смітника. Неприємно вразив той факт, що на новій зупинці «Залізничний вокзал» в сторону Ракового ще не встановили урни. Бракує її і біля зупинки «Кондитерська фабрика». Але із ситуації можна викрутитися, пройшовши декілька метрів до магазинів, які розташовані поруч. Однак, незважаючи на це, тротуар на перехресті із Старокостянтинівським шосе чистий.
Неприємно під час «ревізії» вразила картина біля сміттєвих баків поблизу будинку 40 на Шевченка. Тут свою роботу справно виконують безхатченки та бабусі. Перебираючи сміття, вони викидають попід ноги усе, що їм не підійшло. Цим сповна скористалися голодні голуби.
Зараз мешканці міста активно обговорюють питання забрудненості Південного Бугу, спихаючи усі біди на різні заводи та фабрики. Але при цьому вони викидають сміття з мосту прямо у воду. В цьому можна переконатися, пройшовшись по мосту на вулицях Свободи, Рибалка, Старокостянтинівському шосе. Щодо останнього, то тут імпровізоване сміттєзвалище біля дороги тягнеться від повороту на Зарічанську до Прибузької. Дещо виправдати це може повна відсутність урн поблизу.Приємно вражає проспект Миру. Він більше за інших може похвалитися наявністю урн для сміття. Від «Тепму» до «Сілістри» їх достатньо. Але ближче до поліклініки №2 картина міняється. Спочатку зустрічаються забиті «до не можу» урни, а далі вони заховані біля барів та магазинів.
Нема куди діти наш стаканчик і на вулиці Маршала Рибалка. Від зупинки «Хмельницьклегпром» до «Електроніки» урни відсутні, а замість них люди викидають недопалки та обгортки прямо на проїжджу частину. Сміття на узбіччях дороги і тротуарах тут чи не головний атрибут. Подібна ситуація на вулиці Красовського, де смітників дуже не вистачає.
Вони є навіть не на усіх зупинках громадського транспорту. Але і ними люди користуються не завжди, викидаючи сміття куди попало. Дещо краща ситуація на Інститутській, де є чимало магазинів. І зупинки тут розташовані ближче одна від одної. Здавалося подібне можна сказати і про вулицю Проскурівську. Лише від «стометрівки» до стадіону «Поділля» порівняно чисто і урни тут чи не на кожному кроці. А далі аж до залізничного вокзалу нести папірець або пустий стаканчик прийдеться в руках.
Після прогулянки вулицями міста, яка тривала більше 7 годин, напрошується лише один висновок – у Хмельницькому брудно. Та, не варто бійцям за чистоту бити на сполох і бігти до комунальників з вимогами встановити більше урн. Це вирішить багато, але не все. Адже і мешканці міста, яких майже ніколи не карають штрафами, дозволяють собі засмічувати щойно прибрані вулиці. В самісінькому центрі Хмельницького можна знайти величенькі купи сміття, які явно опинилися тут завдяки обдуманим старанням не дуже свідомих громадян. Але найчастіше таке видовище є на тих частинах вулиць, де найменше магазинів – Старокостянтинівське шосе, Свободи, Купріна, Маршала Рибалка…