Поради туристу. Об’єм, метал і кришка, або Обираємо казанок для походу

3 Жовтня 2016 12:37
Якщо вдало обрати казанок, їжа в поході смакуватиме ще краще

Якщо вдало обрати казанок, їжа в поході смакуватиме ще краще. Фото: автора

При виборі посуду звертайте увагу на цілі використання і матеріали виготовлення.
Якщо купити спеціальний туристичний посуд, разом із ним ви отримаєте суттєві переваги: зносостійкість, менша вага, ніж у домашніх каструль, компактність (ручки, як правило, знімаються, а менша ємність ідеально входить у більшу).
Існує чимало різних видів казанків для походу. Щоб обрати той, що підійде саме вам, треба визначитися, в яких умовах і з якою метою ви будете його використовувати.


Кількість має значення
Перше, що впливає на розмір посуду, це кількість учасників походу. Якщо ви, як правило, подорожуєте самотужки чи маленькою компанією, вам вистачить одно-дволітрового казанка. Для великої компанії знадобиться посуд значно більшої ємності, а можна навіть взяти набір із двох-трьох казанків, які складаються один в один. Об’єм розраховуємо таким чином, щоб на одного їдока припадало від 0,5 до 1,5-2 літрів.


Розмір казанка обирайте залежно від кількості учасників походу.

На чому варитимемо?
Також важливе значення має спосіб приготування їжі. Якщо ви постійно готуєте на пальнику, беріть невеличкі круглі каструльки із пласким дном, щоб вони стійко стояли на пальнику.


Для приготування їжі на пальнику доцільніше взяти круглу каструлю.

Для багаття підійдуть казанки як круглої, так і овальної форми. Перевага останніх полягає в компактності: навіть над невеликим вогнищем можна підвісити відразу два таких казанка, щоб одночасно приготувати їжу і чай. І в рюкзаку вони займають менше місця.
У казанках для вогнища зверніть увагу на дужку-підвіску. Вона має бути зручною і надійною, щоб казанок не перевернувся у підвішеному стані.

Справа у кришці
І ще один важливий момент — кришка. Вона має бути обов’язково, адже без неї вода закипатиме повільніше, а їжа і чай будуть пахнути димом. До того ж, кришка має щільно прилягати до каструлі і в той же час легко зніматися.
Іноді кришка трансформується у тарілку чи сковорідку (наприклад, у звичайного армійського казанка). Це досить зручно!


В армійського казанка кришка прилягає щільно, але її складно зняти, що не дуже зручно.

Огляд матеріалів
Сучасний туристичний посуд виготовляють з різних металів. Кожен з них має свої переваги і недоліки.
Алюмінієвий посуд коштує дешево, важить мало і швидко нагрівається. Головний недолік – чутливість до кислот. Тому в процесі приготування їжі не варто додавати оцет, томатну пасту, гострий перець тощо. Також в такому казанку не варто зберігати їжу. Алюмінієвий посуд недовговічний, адже досить чутливий до пошкоджень.
Посуд з анодованого алюмінію зберігає всі переваги алюмінієвої (гарна теплопровідність і маленька вага), ще й має додаткові: після обробки метал стає міцнішим і стійкішим до корозії, не реагує з їжею, тобто готувати можна що завгодно. Однак казанки з анодованого алюмінію рекомендують використовувати для пальників, щоб не пошкодити їх при відмиванні кіптяви. Ціна такого посуду значно вища, ніж звичайного алюмінієвого.
Нержавіюча сталь – міцна і стійка до пошкоджень, посуд з неї буде служити довго. Однак сталь значно важча, ніж алюміній. Також такий посуд погано розподіляє тепло, тому в ньому їжа швидко пригоряє.
Для усунення цього недоліку іноді на дні такої каструлі поміщають алюмінієвий шар, який відмінно проводить тепло. Але такі ємності придатні тільки для пальників. Також між шарами нержавіючої сталі може знаходитися вуглецева сталь, здатна добре проводити тепло. У такій каструлі можна готувати їжу і на багатті. Однак ціна модернізованого сталевого посуду вище, ніж звичайної.
Титан – дуже міцний і надійний матеріал. Ще одна його перевага – вага (питома вага титану вдвічі менше, ніж алюмінію!). Тому титанові казанки ідеально підходять для тривалих піших походів, коли економиться кожен грам. Однак даний метал має низьку теплопровідність, тому їжа буде готуватися довше і може пригоряти.
Буває титанова посуд з антипригарним покриттям, яке менше забруднюється. Однак така поверхня не довговічна, з нею треба обходитися дбайливо. Посуд з антипригарним покриттям можна пошкодити металевими столовими приборами та абразивними матеріалами. Такий посуд коштує досить дорого.