Об’єднавшись, досягнути успіху: у Хмельницькому відбувся форум старост ОТГ

22 Червня 2018 11:01

20-21 червня на Хмельниччині проводиться двохденний Всеукраїнський форум старост, у якому беруть участь близько 300 учасників майже з усіх областей України. Наш регіон для проведення форуму обрано не випадково – Хмельницька область за рейтинговим оцінюванням Мінрегіону станом на 11 червня цього року посідає друге місце за темпами формування об’єднаних територіальних громад та є лідером за кількостю старост: в області обрано 205 старост, в Україні ж їх всього 673, тобто кожен третій староста  у державі – з Хмельниччини. Мета форуму – узагальнення особливостей становлення інституту старост в Україні, наявних практик і проблем, визначення пріоритетів розвитку старостинських округів. Адже староста є найближчим до людей представником органів місцевого самоврядування. Це нова посадова особа, нова інституція, створена для того, аби інтереси всіх жителів сіл в об’єднаних територіальних громадах були враховані, аби соціальні, побутові та інші потреби мешканців були задоволені, а проблеми місцевого значення вирішувалися швидко, відкрито та зрозуміло. Староста уже є лідером, тому що посада є виборною і  громада села виявила йому свою довіру та підтримку.
З вітальними словом до учасників форуму звернулися Президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, голова облдержадміністрації Вадим Лозовий, начальник управління по зв’язках з місцевими органами влади і органами місцевого самоврядування апарату Верховної ради України Григорій Скопненко, керівник проекту Фонду Ганса Зайделя в Україні, Республіці Молдова та Румунії Даніель Зайберлінг. Як зазначив у вітальному слові голова обласної ради Михайло Загородний, під час форуму старости з усіх куточків держави матимуть змогу не просто поспілкуватися, обмінятися позитивним  досвідом своєї діяльності, відшуковуванням механізмів вирішення проблемних питань життєдіяльності територіальних громад, а й, разом з тим, встановити між собою корисні та ефективні  зв’язки.
Звертаючись до старост, президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської обласної ради Сергій Чернов сказав, що одна з головних ідей реформи місцевого самоврядування – наблизити владу якомога ближче до людей, тому спілкування між старостами, обмін досвідом та практиками мають важливе значення для успіху реформи. На думку президента Асоціації, саме  старостам відводиться одна з головних ролей у реалізації реформи місцевого самоврядування на місцях, а досвід та проблемні питання, які порушуватимуться на форумі, будуть в нагоді при доопрацюванні національної нормативно-правової бази, яка ще відстає від муніципальної практики. У перший день заходу учасники мали можливість ознайомитися з науково-практичними посібниками, відео-сюжетами про діяльність старостинських округів Хмельниччини, тематичними виставками, взяти участь у роботі двох дискусійних майданчиків. Під час дискусій та дебатів учасники форуму обговорили інструменти співробітництва та  стратегії  територій, а також роль старост у сфері розвитку інфраструктури, адмінпослуг, створення нових робочих місць. Під час першого дискусійного майданчика на тему «Реформування місцевого самоврядування: основа успіху розвитку територій» голова обласної ради Михайло Загородний виступив із презентацією «Перші результати та практики реформування органів місцевого самоврядування в області».
«Хмельниччина займає лідируючі позиції у процесі реформи децентралізації. 41 територіальна громада створена в області за період 2015-2018 років, проведено перші вибори голів та депутатів, це шосте місце в Україні за кількістю ОТГ. 55% площі Хмельницької області охоплені громадами, це четверте місце в Україні за покриттям площі області громадами, 54% рад базового рівня (сільських, селищних, міських) увійшли до ОТГ, це третє місце в Україні за кількістю рад, що об’єднались в ОТГ. 36,7% населення проживає  у громадах і це забезпечило друге місце в Україні за кількістю населення, що проживає в ОТГ», – наголосив очільник обласної ради.
Найуспішнішими, як сказав Михайло Загородний, є ті громади, які розпочали свою діяльність та провели вибори у 2015 році, таким чином отримавши суттєву державну підтримку. Разом з тим, за словами посадовця, децентралізація – це не лише  отримання можливостей та повноважень, а й велика відповідальність перед мешканцями громади. «З метою створення в громадах умов для належного представлення інтересів усіх жителів у вирішенні питань місцевого значення до системи місцевого самоврядування включено нову посадову особу місцевого самоврядування – старосту. Саме він є ключовою особою в ОТГ, адже обраний громадою та відстоює її інтереси. Лише від відповідальності, вміння, навичок, менеджерських здібностей організувати мешканців старостинського округу залежить діяльність всієї громади»,- наголосив Михайло Васильович. Про перші результати та практики реформування органів місцевого самоврядування в своїх областях також поінформували голова Вінницької обласної ради Анатолій Олійник та голова Черкаської обласної ради Олександр Вельбівець. Про загальноукраїнські тенденції та стан впровадження реформи децентралізації влади розповів координатор Центрального офісу реформ з децентралізації Іван Лукеря. З презентацією «Адміністративно-територіальна реформа як невід’ємна складова процесу децентралізації влади» виступив директор з питань науки і розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства» Анатолій Ткачук. Інформацію на тему «План дій старости: 12 кроків успішного старту» презентувала директор Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна. Про взаємодію територіальних органів влади та старост задля успішного місцевого розвитку розповів міський голова Полонської міської ради об’єднаної територіальної громади Франц Скримський.
Також у перший день роботи форуму відбувся тематичний майданчик на тему «Старостинський округ: реалії та перспективи», модераторами яких виступили директор Хмельницького Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій Микола Баюк та головний редактор журналу «Місцеве самоврядування» Яна Брусенцова. У другий день форуму, 21 червня, учасники форуму на власні очі побачать досягнення та реалії, новації й перспективи в старостинських округах Хмельниччини. У рамках форуму видано науково-практичні посібники «Настільна книга старости», «Становлення інституту старости в Україні: перші практики» та підготовлено відео сюжети  про діяльність старостинських округів на Хмельниччині «Староста громади: проблеми, успіхи, перспективи», а також інші інформаційні матеріали. У фойє обласного академічного музично-драматичного театру імені Михайла Старицького, де проводиться захід, свої досягнення демонстрували окремі об’єднані територіальні громади, розгорнувши інформаційні ятки. Разом з тим, учасники форуму мали змогу ознайомитися з тематичними виставками «Історичні віхи розвитку місцевого самоврядування на Поділлі», «Перші здобутки об’єднаних територіальних громад», «Розвиток професійної компетенції старост», «Хмельниччина культурно-туристична», «Кращі практики, здобутки соціально-економічного розвитку Хмельниччини». Організаторами форуму виступили Хмельницька обласна рада,  Хмельницька обласна державна адміністрація, Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад», Хмельницький центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, Хмельницький університет управління та права, Хмельницький відокремлений підрозділ установи «Центр розвитку місцевого самоврядування», об’єднані територіальні громади Хмельниччини. Форум проводиться за підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Фінансову підтримку проведення Форуму здійснює Представництво Фонду Ганса Зайделя

Джерело: km-oblrada.gov.ua