Православна Церква 5 вересня вшановує пам’ять священномученика Іринея Ліонського

5 Вересня 2018 09:12

Священномученик Іриней, єпископ Ліонський, народився в 130 році в місті Смирні.

Священномученик Іриней, єпископ Ліонський, народився в 130 році в місті Смирні. Там він отримав блискучу освіту, вивчивши поезію, філософію, риторику і всі інші науки, які вважалися необхідними для світського юнаки.

Його наставником у істин християнського вчення був учень апостола Івана Богослова – святитель Полікарп Смирнський. Він же хрестив юнака, згодом висвятив його на пресвітера і послав у галльське місто Лугдун (нині Ліон у Франції) до старезного єпископа Пофина. Незабаром святому Іринею було дано відповідальне завдання: доставити святому Папі Римському Елевферію (177-190) лист сповідників.

У 178 році, через рік після мученицької смерті єпископа Пофина, святитель Іриней був обраний єпископом міста Лугдуна. “У короткий час, – писав про нього святитель Григорій Турський, – він своєю проповіддю перетворив весь Лугдун в місто християнське!” Коли вщухли гоніння на християн, святитель виклав православне віровчення в одному з основних своїх творів під назвою: “Викриття і спростування лжеіменного знання”, або скорочено: “П’ять книг проти єресей».

Істинність церковного вчення святитель Іриней обґрунтував спадкоємністю єпископата, а також тим, що Церква давнє всіх єретиків. “Всякий, хто бажає знати правду, повинен звернутися до Церкви, тому що апостоли тільки їй одній повідомили Божественну Істину. Вона є двері до життя”.

Благотворний вплив зробив святитель Іриней у спорі про святкування Великодня. В Малоазійській Церкві зберігалася традиція святкувати Святу Пасху 14 нісана, незалежно від того, в який день це доведеться. Святий Папа Віктор (190-202) владно вимагав однаковості, і його різкі вимоги могли викликати розкол. Від імені галльських християн святитель Іриней писав Папі, що не можна допускати розкол через традицій, перш за все необхідно дорожити церковним світом.

Джерело: ukr.media