Цей день в історії Хмельниччини: 29 серпня

29 Серпня 2019 08:24

Події різних років, які стались 29 серпня в нашій області не лише історія, а і сьогодення. Пів століття тому у Хмельницькому з’явився широкоформатний кінотеатр. Сучасна історія цього дня закарбувала імена тих, хто загинув у боях під Іловайськом.

29 серпня 1909 року в Проскурові (нині Хмельницький) був організований масштабний промисловий ярмарок.Місцева газета «Подолия» тоді про цю подію писала: «29 серпня, в Проскурові відкривається сільськогосподарська виставка. Експонати на виставку стали доставляти ще з понеділка. Доставлено багато експонатів по рільництву, машинобудуванню, садівництва і молочному господарству. Переважають місцеві експонати». На початку ХХ століття проведення таких сільськогосподарських та промислових виставок, набирали популярності у найбільших містах Поділля.

29 серпня 1964 року у Хмельницькому з’явився перший широкоформатний кінотеатр. Хоч сам кінотеатр з’явився набагато раніше, його відкриття відбулось 13 листопада 1940 року. Кінотеатр назвали на честь Валерія Чкалова (нині це кінотеатр Шевченка) У цей же день відбувся і перший кіносеанс — демонстрували нову комедію «Музична історія». Що цікаво, з моменту відкриття кінотеатр ніколи не змінював свого профілю. Навіть у роки німецько-фашистської окупації тут продовжували демонструвати кіно, щоправда, в основному для солдатів і офіцерів німецької армії. Після війни, у 1949 році, у кінотеатрі обладнали малий зал, реконструювали й розширили великий. Згодом добудували апаратну, а 29 серпня 1964 року кінотеатр став широкоформатним. У його приміщенні, крім фільмів, постійно експонувалися різноманітні виставки, проходили зустрічі з кіноакторами й режисерами, проводилися лекторії. У 1992 році заклад дістав сучасну назву — його перейменували у кінотеатр імені Тараса Шевченка.

29 серпня 2014 року під час виходу з Іловайського котла, так званим «Зеленим коридором», загинуло троє подолян.

Євген Андріюк зник безвісти при спробі прорватися до українських військових. Востаннє боєць хмельницького 8 окремого полку спецпризначення виходив на зв’язок 29 серпня. Спочатку рідним сказали, що Євгена полонили російські військові, згодом стало відомо, що він загинув, потрапивши під артилерійський обстріл під Іловайськом. З’ясувати обставини допомогли результати тесту ДНК. Хлопець похований як невідомий боєць у Запоріжжі. Його тіло перевезли до Хмельницького 24 квітня 2015 року.

Андрій Журавленко загинув під час виходу Зеленим коридором з Іловайського котла.Він був у кабіні пожежної машини, яка рухалась в автоколоні батальйону “Донбас” з села Многопілля до села Червоносільське. На околиці пожежна машина натрапила на позицію російського танку Т-72 і отримала пряме попадання. 3-го вересня тіло Андрія разом з тілами 96 інших загиблих у Іловайському котлі було привезено до дніпропетровського моргу. Був упізнаний родичами та похований 12 вересня 2014 року.

Майор міліції Олександр Співачук під час виходу з Іловайського котла на дорозі біля села Новокатеринівка. 3 вересня 2014 року тіло Олександра разом з тілами 96 інших загиблих у Іловайському котлі було привезено до дніпропетровського моргу. Був упізнаний родичами

.Юна МІТРАШКО

Джерело: ye.ua