Нездорова харчова поведінка: що це і як її розпізнати

28 Жовтня 2019 09:35

Як зрозуміти, що ваші харчові звички шкодять психічному здоров’ю.

Розлад харчової поведінки може початися з позитивного бажання правильно харчуватися, а закінчитися серйозними проблемами зі здоров’ям і навіть смертю. Перші ознаки цього психічного захворювання виглядають далеко не так очевидно, як надмірна худорба або бігання в туалет після їжі.

Ось основні способи розпізнати нездорову харчову поведінку.

Ви постійно оцінюєте свою зовнішність

Будемо відверті — мало хто з нас стовідсотково задоволений собою. Масова культура, соціальні мережі та недружня до тіла атмосфера в суспільстві не сприяють розвитку здорової самооцінки. Ми вже розповідали, як підвищена увага до зовнішності впливає на людську психіку. У деяких випадках ця зацикленість може приймати крайні форми та стати першим кроком до розвитку розладів харчової поведінки.

Якщо ви завжди незадоволені своїм відображенням у дзеркалі, відчуваєте сильну ненависть до окремих частин свого тіла (вважаєте, що у вас занадто широкі стегна, великі руки або інші недоліки) і взагалі не пам’ятаєте, коли востаннє милувалися собою, — це тривожний сигнал.

Некомфортно почуваєтеся в ресторанах і не любите їсти на людях

Коли у людини складні відносини з їжею, прийом їжі поряд з іншими людьми стає випробуванням. Той, хто обмежує себе, соромиться показати це оточуючим; той, у кого проблеми з переїданням, боїться зірватися, побачивши ресторанне меню.

Ще одна причина уникнення кафе та інших публічних гастрономічних місць — страх, що люди засудять те, як ви їсте: вирішать, що ви ненажера, не схвалять ваш вибір продуктів або засміють за те, як ви поглинаєте їжу. Спробуйте розібратися в причинах подібних негативних емоцій і зрозуміти, як взяти їх під контроль — наприклад, вивчити правила етикету або брати з собою в кафе обмежену суму грошей.

Постійно зважуєтеся

Вставати на ваги після кожного прийому їжі або походу в туалет, рахувати кожну калорію — це явно нездорова поведінка. З таким підходом ідея зберігати здорову вагу швидко перетвориться в одержимість схудненням.

У вас немає реалістичної мети щодо своєї зовнішності

У тому, що людина зауважила, що видужала, і вирішила повернутися у звичну форму, немає нічого поганого, але тоді у неї повинна бути відчутна і реалістична мета — яка цифра на вагах її влаштує. У людей з розладом харчової поведінки цієї мети немає, або вона неадекватна. Така людина знає, що хоче відчувати себе красивою та упевненою, але втрата ваги не приносить бажаного ефекту, тому що проблема в голові, а не в зовнішності.

Не довіряєте, коли кажуть, що з вами все в порядку

Переконувати людину з нездоровою харчовою поведінкою в тому, що вона і так худа або відмінно виглядає, не має сенсу. Такі слова тільки ще більше дратують, тому що вона не бачить себе так, як її бачать оточуючі. Навпаки, людина може сприймати компліменти як знущання і тільки ще більше занурюватися у власні комплекси.

Жорстко обмежуєте себе в їжі

Звичка ділити продукти на заборонені та дозволені робить відносини з їжею емоційними та додає звичайному процесу харчування більше сенсу, ніж потрібно. Люди з розладом харчової поведінки можуть не просто відмовляти собі в солодкому чи солоному, але викреслювати з раціону цілі групи продуктів.

Ніколи не відчуваєте себе добре після «шкідливої» їжі

Ще одна ознака нездорової харчової поведінки — випробовувати муки совісті після кожного продукту з цукром або вуглеводами. Лаяти та карати себе за те, що дозволили собі десерт, небезпечно для вашого психічного стану. Почуття провини, як і будь-яка інша негативна емоція, ніяк не допоможе вам правильніше харчуватися.

Думали про екстрені методи схуднення

Якщо ви вже розглядали такі методи схуднення, як прийом проносних засобів або виклик блювотного рефлексу після прийому їжі — це серйозний привід звернути увагу на своє психічне здоров’я. Чим більше думаєте про кардинальні заходи, тим більш прийнятними вони вам здаються. А щоб позбутися від такої нездорової харчової звички, потрібна лікарська допомога і серйозні зусилля.

Панічно боїтеся набрати зайву вагу

Нездорова харчова поведінка може розвинутися у кого завгодно — не важливо, чи виникали у людини колись проблеми з вагою або вона завжди була худою. Страх розтовстіти переслідує і тих, чия вага завжди нижче норми. Він виникає під впливом оточення і масової культури, яка найчастіше пред’являє нереалістичні вимоги до жінок

Джерело: ukr.media