«Я ідіот»

Втретє переробляєте важливий проєкт? Не виходить розібратися, що написано в підручнику? Вирішили зайнятися програмуванням на Python, але голова пішла обертом від нової інформації? В такі моменти важко не засумніватися у своїх інтелектуальних здібностях та нагородити себе якими‑небудь образливими епітетами.

Але замість того щоб лаяти себе спробуйте використовувати більш щадні фрази. Наприклад, «У мене є сильні та слабкі сторони. Програмування — це і правда складно. Доведеться приділити цьому більше часу і сил». Інакше ви дійсно з часом переконаєте себе, що не виблискуєте розумом, і таким чином відріжете собі шлях до цікавих проєктів і нових знань.

«Я невдаха! У мене нічого не виходить»

Зазвичай ми говоримо так, коли втомилися і світ постає в дуже похмурих фарбах. В такі моменти досить однієї, останньої, дрібниці, щоб опустити руки та вигукнути: «Ну чому мені вічно не щастить!».

Однак це дуже загальна і категорична фраза, і за нею зазвичай немає жодних суттєвих фактів.

Спробуйте замінити подібні вирази на більш нейтральний варіант: «Так, в моєму житті є і злети, і падіння. Але я роблю рівно стільки, скільки можу, і так добре, як можу в даний момент».

«Я сам у всьому винен»

Іноді ми намагаємося спихнути відповідальність на інших, а іноді впадаємо в іншу крайність і починаємо звинувачувати себе у всіх своїх, а заодно і чужих, бідах. Це не конструктивно і може надовго зіпсувати настрій і зруйнувати мотивацію. Спробуйте сказати: «У тому, що сталося, є моя роль. Але я несу відповідальність тільки за свої вчинки та рішення, а не за всю ситуацію в цілому».

«Вони напевно думають, що я…»

Ох вже ця наша вічна помилка — вважати себе центром всесвіту і думати, що всіх навколо дуже турбує, як ми виглядаємо, що говоримо і робимо. Все це, звичайно, йде від невпевненості в собі: ми, по суті, приписуємо іншим власні думки.

Тобто це не ваші однокласники на зустрічі випускників думають, що ви невдаха, а ви самі себе таким вважаєте.

І навіть якщо якісь сторонні люди справді від вас не в захваті, це ще нічого не значить. Так що замініть тривожне «Вони думають, що я…» на ось таке формулювання: «Вони можуть думати що завгодно, це їх право. Але їх думка — тільки їх думка, про мене вона нічого не говорить».

«Я ледар і прокрастинатор»

З кожним траплялося: збирався попрацювати, зайшов в інтернет пошукати важливу інформацію, посилання за посиланням — і ось минуло три години, а ви читаєте про пластичні операції Кім Кардаш’ян або дивитеся документальний фільм про рибу‑краплю.

Після цього на будь-кого обрушиться почуття провини: як же так, я мав робити щось корисне, а натомість… я лінивий, сумовитий і пасивний, я ніколи нічого не доб’юся. Тільки от від такого самобичування нікому не стане краще.

Саме почуття провини — одна з причин затяжної прокрастинації. Ми даремно витрачаємо час, потім звинувачуємо себе в цьому і вважаємо, що день уже зіпсований і братися за справи безглуздо. Тому неконструктивні твердження краще замінити чимось на кшталт: «Сьогодні просто такий день, мені потрібно було відпочити. І завтра я надолужу згаяне».

«У мене ніколи нічого не вийде!»

Всі, звичайно, мріють про світле, яскраве і комфортне майбутнє. Але вірити в це не завжди просто, особливо якщо з усіх боків сиплються невдачі. У голову відразу починають закрадатися занепадницькі думки: «Я ніколи нічого не доб’юся і помру в злиднях».

Ймовірність, що так все і станеться, буде куди вища, якщо ви продовжите себе лаяти.

Вчені опитували 117 атлетів, кожному з яких давали інструкції про те, як вести внутрішній діалог. Частина учасників давали собі інструкції, ніяк не забарвлені емоційно, спортсмени з другої групи намагалися себе мотивувати. Третя група хвалила себе, четверта лаяла і залякувала. Показники не дуже відрізнялися один від одного, але атлети з перших трьох груп все ж продемонстрували більш високі спортивні результати та були більш впевнені в собі, ніж ті, хто критикував себе.

Якщо дуже хочеться впасти у відчай і засумніватися в собі, можна зробити це в більш щадній формі: «Так, я розумію, що мене може чекати провал. Але це не привід не пробувати. Я винесу з цієї історії цінний досвід».

«Я втратив таку можливість! А міг трохи постаратися!»

Від нас часом спливають дивовижні заробітки, цікаві пропозиції та корисні знайомства. Іноді ми самі в цьому винні, а іноді так складаються обставини. Але перш ніж занурюватися в жалі, згадайте, що невдачі трапляються абсолютно з усіма.

Приміром, не так давно в соцмережах був популярний хештег #мененевзяли. Під ним різні люди, навіть успішні та знамениті, розповідали, як зазнали невдач при вступі до ВНЗ, прийомі на роботу або під час важливих переговорів.

Тому, перш ніж зітхати про згаяний час і мучити себе, спробуйте висловити цю думку по‑іншому: «Тут у мене не вийшло. Тому я трохи погорюю, а потім проаналізую свої помилки та буду над ними працювати». А ще можна згадати, що трапилося у вашому житті завдяки «провалу». Наприклад, якби вас взяли на роботу мрії, ви б не влаштувалися в маленьку компанію і не зустріли там свою половину.

«У них завжди все виходить. Не те що у мене…»

Цікаво, чи є у світі хоч одна людина, якого не порівнювали з іншими з самого дитинства?

“Петро вже з’їв кашу, а ти ні. Маша п’ятірку отримала, а ти трійку. Всі твої однокласниці вже заміжні, а ти так і просидиш одна”.

Само собою, ми звикаємо, що навколо весь час є якісь Маші та Петі, які апріорі краще нас. І наполегливо порівнюємо себе з ними, сподіваючись, що ні в чому їм не поступаємося. І, звичайно, часто програємо порівнянню, тому що у когось трава обов’язково виявиться зеленішою.

Замість того, щоб заздрити іншим і жорстоко лаяти себе, подивіться на ситуацію під іншим кутом: «Він добре постарався, і ось до чого він прийшов. Мені є чому у нього повчитися». У світі вистачить успіху, грошей і любові для кожного з нас.