Цей день в історії – 12 листопада

12 Листопада 2019 09:50

Іменинники – Анастасія, Артемій (Артем), Зиновій, Зиновія, Маркія, Марк, Олена.

Головні події

• Помер Канут Великий, 1035

• Батуринська різанина, 1708

• Міжнародний трибунал для Далекого Сходу, 1948

• Вихід України з рубльової зони, 1992

Всі події

1035 – У містечку Шафтсбері поблизу Дорсета помер корольАнглії, Данії, Норвегії і шведів Канут Великий з династії Кнютлінгів. З його смертю закінчилось датське правління у Скандинавії, а по смерті через сім років сина Хардекнуда – і в Британії, де до влади на чверть століття повернулась англосаксонська династія, усунута іншою гілкою вікінгів, що прийшли з Нормандії.

1555 – Марія Тюдор відновила католицизм як офіційну релігію Англії.

Нова історія

1708 – Дізнавшись про перехід Івана Мазепи на бік шведів, російський цар Петро I віддав наказ захопити гетьманську столицю Батурин, яка була зруйнована, а більшість захоплених полонених і мешканців міста незалежно від статі і віку – страчена.

1793 – Ухвалою революційного трибуналу за віддання наказу про розстріл беззбройної антимонархічної демонстрації на Марсовому полі 17 липня 1791 року гільйотинований мер Парижа і голова перших Національних зборів Жан-Сільвен Байї.

1848 – Набула чинності конституція Другої французької республіки, створена Установчими зборами. Згідно з нею, главою держави ставав президент, що обирався загальним голосуванням на чотири роки, і наділявся широкими повноваженнями; законодавчу владу в країні здійснювали Законодавчі збори, що обирались на три роки.

1893 – В газеті “San Francisco Morning Call” опубліковано перше оповідання 17-річного Джона Гріффіта “Тайфун біля берегів Японії”. Майбутній всесвітньо відомий письменник Джек Лондон написав його на конкурс, оголошений газетою, і отримав перший гонорар – 25 доларів – як переможець конкурсу.

1906 – У Парижі бразильський інженер-авіатор Альберто Сантос-Дюмон встановив перший рекорд, зареєстрований Міжнародною федерацією повітроплавання – на літаку власної конструкції “14-біс”, що представляв собою коробчатого повітряного змія, оснащеного 50-сильним двинуном і хвостовим оперенням, він за 21.2 секунди пролетів 220 метрів і отримав півтори тисячі франків преміальних від Французького аероклубу за перший офіційний політ дальністю понад 100 метрів.

1918 – Гетьман України Павло Скоропадський узаконив автокефалію української православної церкви.

1918 – Гетьман України Павло Скоропадський узаконив автокефалію української православної церкви.

1918 – Після проголошення напередодні у Відні Тимчасовими урядом, обраним Національними зборами, демократичної республіки Німецька Австрія, імператор Австро-Угорщини Карл I зрікся престолу.

1925 – На студії RCA Victor Луї Армстронг записав свою першу пісню “My Heart”.

1936 – Американський драматург Юджин О’Нілстав лауреатом Нобелівської премії «За силу впливу, правдивість і глибину драматичених творів, які по-новому трактуюють жанр трагедії».

Новітня історія

1948 – В Токіо завершив свою роботу Міжнародний військовий трибунал, котрий виніс смертний вирок сімом японським військовим і урядовцям, включаючи прем’єр-міністра Японії генерала Хідекі Тодзіо. Ще 16 чоловік були засудженні до довічного ув’язнення і ще двоє – до менших тюремних термінів покарання.

1954 – Нью-йоркський іміграційний пункт на острові Елліс припинив свою роботу. З дня свого відкриття в 1892 році він розглянув справи більше 20 мільйонів осіб, що бажали в’їхати на територію США.

1980 – Американська автоматична міжпланетна станція “Вояджер-1”, що стартувала 5 вересня 1977 року, пройшла на відстані близько 125 тисяч кілометрів повз Сатурн, другу за розмірами планету Сонячної системи. Надіслані на Землю фотознімки Сатурна подолали 1500 мільйонів кілометрів і стали повною несподіванкою для вчених: виявилось, що замість шести кілець навколо планети їх обертається значно більше і рухаються вони, суперечачи, на перший погляд, законам фізики – перетинаючись, зливаючись, в різних площинах і з різними кутовими швидкостями. У Сатурна також було виявлено три нових супутника, а станція “Вояджер-2”, що пройшла повз Сатурн у серпні 1981 року, дозволила виявити у найбільшого з них, Титана,

наявність атмосфери.

1982 – По смерті Леоніда Брежнєва новим Генеральним секретарем ЦК Компартії СРСР обрано Юрія Андропова, колишнього комсомольського активіста, посла СРСР в Угорщині, що брав активну участь у жорстокому придушенні повстання 1956 року, багаторічного керівника КДБ СРСР, одного з ініціаторів радянського вторгнення в Чехословаччину в 1968 році, жорсткого переслідувача інакомислення. Пробувши при владі 15 місяців, Андропов активізував боротьбу з корупцією, різко погіршив стосунки із США, фактично припинивши переговори щодо скорочення ядерного озброєння середнього радіусу дії (СТАРТ), й так і не зумів знайти шляхи для виведення країни з економічної кризи.

1983 – Сингл Лайонела Річчі «All Night Long (All Night)» вийшов на перше місце в хіт-парадах Billboard у США і на друге у Великобританії і пробув у лідерах протягом наступних чотирьох тижнів.

1984 – Вийшов другий студійний диск Мадонни«Like a Virgin», який став її першим хітом №1 в США.

1990 – Крон-принц Акіхіто, єдиний син останнього імператора Хірохіто з династичної лінії, що веде свій відлік з 660 року до н.е., був офіційно коронований на престол і став 125-м імператором Японії. У 1959 році він порушив 1500-літню традицію і одружився з особою некоролівської крові, Шодою Мічіко, дочкою крупного бізнесмена. Прийшовши до влади, Акіхіто, біолог за освітою і практично повністю декоративна постать в японській політиці, започаткував нову японську еру Хейсей (“досягнення миру”). В імперській сім’ї троє дітей – крон-принц Нарухіто (1960 р.н.), принц Акішино (1965) і принцеса Норі (1969).

Наш час

1992 – Указом президента Леоніда Кравчука з 23-ї години у грошовому обігу на території України було припинено функціонування радянського рубля. Єдиним законним засобом платежу став український карбованець, якого в готівковому обігу представляв купон Національного банку України.

2000 – Учасники саміту 56 ісламських держав в Катарі домовились про підтримку палестинців у їх боротьбі за незалежність і прийняли звернення до всіх мусульманських держав світу з пропозицією припинити будь-які зносини з Ізраїлем.

2008 – Арсеній Яценюк звільнений з посади голови Верховної Ради України.

2008 – Єврокомісія оштрафувала японську Asahi, бельгійську Soliver, британську Pilkington і французьку Saint-Gobain на 1,3 млрд євро за картельну змову: протягом 5 років — з 1998 по 2003 рр. компанії встановлювали ціни на автомобільне скло шляхом змови і контролювали близько 90% цієї галузі ринку. Такий розмір штрафу є найбільшим з тих, які коли-небудь накладалися на компанії за картельну змову.

2011 – Прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконіпішов у відставку як і обіцяв, після прийняття парламентом закону про стабілізацію економічної ситуації в країні, який включає погоджені з керівництвом ЄС антикризові заходи.

2014 – Модуль “Філе”, що відділився від від космічного апарату «Розетта», запущеного Європейським космічним агентством 2 березня 2004 року, вперше у світі здійснив успішну посадку на комету Чурюмова – Герасименко.

Народились

1746 – 7 квітня 1823, Жак Александр Сезар Шарль, французький фізик (закон Шарля, 1787), винахідник, повітроплавець (першим наповнив повітряну кулю воднем і здійснив декілька рекордних підйомів).

1833 – 27 лютого 1887, Олександр Порфирович Бородін, російський композитор (Князь Ігор, Богатирська симфонія, Пісня темного лісу). 185 років з дня народження.

1840 – 17 листопада 1917, Огюст Роден, французький скульптор-імпресіоніст (Мислитель, Поцілунок, Бальзак, Бронзовий вік).

1842 – 30 червня 1919, Джон Вільям Стрет, лорд Релей, англійський фізик, лауреат Нобелівської премії “за дослідження густин найбільш розповсюджених газів і за відкриття аргону в ході цих досліджень” (1904).

1866 – 12 березня 1925, Сунь Ятсен, китайський політик, революціонер, президент республіканського уряду (1911), засновник партії Гоміньдан (1912).

1929 – 6 жовтня 1998, Ролан Анатолійович Биков, російський актор (Служили два товариша, Мертвий сезон, Андрій Рубльов) і режисер (Опудало) українського походження.

1929 – 14 вересня 1982, Грейс (Патрісія) Келлі, американська кіноактриса, лауреат «Оскара» (Високий місяць [1952], Провінційна дівчина [1954]; Вище суспільство, Наберіть “М” для вбивства, Заднє вікно, Піймати злодія), принцеса Монако.

1935 – 30 березня 2011, Людмила Марківна Гурченко, актриса (Карнавальна ніч, Солом’яний капелюшок, Двадцять днів без війни, П’ять вечорів, Вокзал для двох), співачка (Хорошее настроение, Что знает о любви любовь).

1945 – Ніл Янг, канадський рок-музикант, співак, композитор (Only Love Can Break Your Heart, Heart of Gold, Philadelphia; групи: Crosby, Stills, Nash & Young: Deja Vu; Buffalo Springfield: For What It’s Worth).

1948 – Еррол Браун, ямайкський композитор, співак (Hot Chocolate: Give Piece a Chance, Love is Life, I Believe in Love, Brother Louie, Cicero Park, Emma, Disco Queen, You Sexy Thing, So You Win Again, I’ll Put You Back Together Again, Every 1’s a Winner, Girl Crazy, Chances), автор 12 хітів в стилі диско. 70 років з дня народження.

1954 – Юрій Вікторович Кара, російський режисер (Злодії в законі, Завтра була війна, Майстер і Маргарита) українського походження.

1955 – Леслі Макіоун, шотландський поп-співак (The Bay City Rollers: Bye Bye Baby, Give Me a Little Love, I Only Wanna Be With You, Saturday Night).

1961 – Надя Команечі, румунська гімнастка, 5-разова чемпіонка Олімпійських ігор (1976).

1964 – Наталія Негода, російська актриса (Завтра була війна, Маленька Віра, У місті Сочі темні ночі, Назад в СРСР, Закон і порядок).

1967 – Майкл Мурер, американський боксер-важковаговик, чемпіон світу (1994-97).

1980 – Раян Гослінг, канадський актор (Щоденник памяті, Напівнельсон, Перелом).

1982 – Енн Хетевей, американська актриса (Диявол носить Прада, Один день, Джейн Остін).

Померли

1035 – Канут Великий, король Англії (з 1016 р.), Данії (з 1018 р.) та Норвегії і Швеції (з 1028 р.). 983 роки тому, в 40 років (нар. 995 р.).

1202 – Кнуд VI (Канут Естрідсен), король Данії (1182-1202 рр.) з династії Естрідсенів, завойовник Померанії, Макленбурга, Любека, Гамбурга, слов’янського і німецького узбережжів Балтійського моря. 816 років тому, в 39 років (нар. 1163 р.).

1252 – Бланка Кастільська, королева Франції (з 1223 р.), дружина Людовика VIII, регентка (1226-34 рр.) при своєму синові Людовику IX (Святому). 766 років тому, в 64 роки (нар. 4 березня 1188 р.).

1595 – Джон Хокінс, англійський мореплавець, пірат, работорговець, адмірал. 423 роки тому, в 63 роки (нар. 1532 р.).

1680 – Джованні Лоренцо Берніні, італійський скульптор і архітектор (“Аполлон і Дафна”, “Викрадення Прозерпіни”). 338 років тому, в 82 роки (нар. 7 грудня 1598 р.).

1793 – Жан-Сільвен Байї, французький астроном і діяч Великої Французької революції; перший президент Національних зборів і мер Парижа. 225 років років тому, в 57 років (нар. 15 вересня 1736 р.).

1941 – Костянтин Антонович Левицький, український політичний діяч, голова Державного секретаріату ЗУНР, голова УНРади (1941 р.). 77 років тому, в 82 роки (нар. 18 листопада1859 р.).

1994 – Вілма Рудольф, американська спортсменка; перша афро-американнка, що виграла три золоті медалі на одній Олімпіаді (Рим, 1960); в дитинстві перхворіла поліомієлітом і шість років провела в стальному корсеті. Померла від раку мозку. 24 роки тому, в 51 рік (нар. 23 червня 1943 р.).

Джерело: spektrnews