У Києві презентували «Другий Кобзар», про який мріяв Шевченко

12 Березня 2020 12:07

У Національному музеї літератури України презентували «Другий “Кобзар”: Поезії 1843–1847 рр.» видавничого дому «Андрій» та Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.

Як зазначив заступник директора Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України кандидат філологічних наук Сергій Гальченко, «Другий “Кобзар”» впорядкував, написав до нього передмову і дав йому назву сам Тарас Шевченко, який мріяв його видати: «Шевченко мав у руках “Три літа” – збірку поезій 1843-1845 років, а також другий, менший зошит, майже учнівський, де були дві балади – “Русалка” і “Лілея” 1846 року і написана в Седневі поема “Осика”. І завершальне — предисловіє. Шевченка заарештовують. Рукописи заарештовують. Вони опиняються в архіві департаменту поліції у Петербурзі, лежать там 60 років запечатані. А коли їх визволили видатні українці, то почали друкувати, але не за авторським принципом — не як «Другий “Кобзар», а просто за хронологією».

Як підкреслив автор статті «З руки і серця: особлива оптика сприймання творів Шевченка», написаної до «Другого “Кобзаря”», директор Інституту української мови НАН України доктор філологічних наук Павло Гриценко, для нього це видання унікальне ще й тим, що у передмові Шевченка нарешті прозвучав маніфест незалежної України: «У москалів – свій народ і своя мова, у нас — свій народ і своя мова». «Те, що вважалося супергріхом, той національний сепаратизм, проти якого воювали царат і церква, Шевченко, просто виходячи із логіки внутрішнього буття і з того, що він інакше сказати не міг, вперше так сміливо і так чітко стверджує нашу національну ідею, нашу самобутність. Причому без агресії: ви — окремий народ, але і ми — народ. І це ствердження, що ми народ, бо у нас є своя мова, – це революція духу», – наголосив Гриценко.

Це видання унікальне також тим, що містить тексти поезій Тараса Шевченка паралельно у трьох варіантах – автографи поета, транслітеровані відповідники автографів та текст за чинним правописом. Причому факсимільна репродукція з автографами поезій 1846-47 років та передмова Шевченка публікуються вперше.

Джерело: http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/Pages/View.aspx?MessageID=6198